Ilgvara Zalāns “TILTI”

 

Tilti, kas savieno un šķir, kas paver jaunas pasaules un jaunas iespējas saņemt drosmi un droši doties pie vēl nezināmā izzināšanas. Šis ir mākslinieka Ilgvara Zalāna pēdējo gadu dzīves stila raksturojums – prasme pārmest tiltu no rietumu dzīvesveida uz austrumiem, iedzīvināt tajā krastā ieraudzīto spilgto gaismu, krāsu prieku, neparastos vaibstus, faktūru raupjumu, pārmest tiltu skatītājam, lai dalītu pārdzīvotos mirkļus audeklos ietilpinātās izjūtās.

Mākslinieks Ilgvars Zalāns ir spilgts pasaules pilsonis mūsdienu Latvijas mākslā. Šobrīd viņš dzīvo un glezno Indonēzijā. Gleznotājs Ilgvars Zalāns (dz. 1962. gadā) aktīvi izmantojis mākslinieku rezidenču iespējas, tādējādi apceļodams teju puspasaules. Pēdējos gados viņa māksla vairāk bijusi pazīstama Malaizijā, Ķīnā, Japānā un Korejā nekā Latvijā, jo dzimtenē viņš uzturējies maz. Krāšņo darbu autors, kurš nereti glezno skatītāju acu priekšā action painting performancēs, ir pārliecināts, ka „šajā laikā, kad robežas ir vaļā, būtu nepiedodami dzīvot ar šauru redzesloku. Neredzot un neizjūtot to, kas notiek pasaulē, būtu grūti izdzīvot kā 21. gadsimta cilvēkam”. Īpašs izaicinājums ir pieņemt un iemīlēt mums tik tālo un ļoti atšķirīgo austrumu dzīvesveidu, izturēties pret to ar pietāti un cieņu, akceptējot neparasto un padarot to arī par savas dzīves daļu, – tā ir vienīgā iespēja izdzīvot svešās, tālās zemēs – stāsta mākslinieks. Pieņemot un piepildot savu dzīvi ar jaunu saturu, var attīstīt savu mākslu un padarīt to izprotamu arī citur pasaulē; sinerģija ir svētīga un vēlama. Saplūšana ar ieraudzīto, pārejot tiltu un padarot to par savu – tāda ir pēdējo gadu Ilgvara Zalāna ceļojumu izjūtu kvintesence.

Izstādei Tilti esam izvēlējušies darbus, kuri tapuši gan Austrumos, gan Rietumos, t.i., tepat Latvijā. Mākslinieka krāsu palete pilnībā atspoguļo Austrumu pasaules gaismas, dabas, dzīves, pārdzīvojumu un noskaņu spilgtumu. Temperamentīga gleznošanas maniere, kad tiek likta lietā gan krāsu laistīšana, gan platas špakteles, gan plaukstas, gan pēdas, gan nelielas asamblāžas, ir pārdzīvojums – spēcīgs, spilgts, vīrišķīgs. Latvijas ainas tiek risinātas mazliet rimtākos toņos, taču stāsta piesātinājums ir blīvs. Stabili izveidojies rokraksts, brīva maniere, neparasts, dziļi izjusts stāsts, niansētas detaļas un faktūru salikumi – tik valdzinoša ir Ilgvara Zalāna glezniecība. Ilgvars Zalāns Latvijas mākslā ir savrups gan trauksmainā, neparastā dzīvesveida dēļ, gan pieredzes un gleznieciski spilgtā rokraksta dēļ.

Ziedu stāsti, kas iekļauti izstādē, ir krāsas pārsātināti, trauksmaini risināti, uzsvars tajos likts uz sajūtām par ziedu, uz prieku par ieraudzīto, uz sajūsmu par Radītāja darbu. Krāsa un faktūra ir pievilcīgais, piesātinātais spēks, kas palīdz izprast un iemīlēt mākslinieka gleznas.

Jūras spēks un varenība – pietāte neapjausta pārspēka priekšā – pārsteidz skatītāju, savukārt ostas ūdeņu niansētais, gludais, plāni caurspīdīgais melnums šķiet norimis tikai uz mirkli.

Dažādas noskaņas, dažāds redzējums, mainīgs un piesātināts, gluži kā mākslinieka vienmēr neparastie ceļojumi – tāda ir arī Ilgvara Zalāna trauksmainā glezniecība izstādē Tilti.

Izstāde notiek sadarbībā ar mākslas galeriju Pegazs Rīgā, Rūpniecības ielā 18.

Līga Elizabete Sāne

Izstādes kuratore, mākslas galerijas Pegazs vadītāja