IGAUNIJAS SIMTGADE LATVIJĀ

Mums ir patiess prieks rīkot Igaunijas Grafiķu asociācijas izstādi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Jāatzīst, šajā izstādē piedalās gandrīz tie paši mākslinieki, kuri bija aktīvi „vecajos laikos”, proti, pirms vispārējās grafikas krīzes. Bet es necenšos apgalvot, ka vecie laiki bija ideāli. Es kļuvu par mūsu asociācijas prezidenti pirms septiņiem gadiem, kad valdīja krīze gan ekonomikā, gan grafikas medijā. Šo septiņu gadu laikā mākslas pasaulē, tostarp grafikā, ir notikušas daudzas pārmaiņas. Piemēram, grafika ir ieguvusi popularitāti un kļuvusi par otru pieprasītāko studiju disciplīnu starp Rīgas un Viļņas mākslas akadēmiju reflektantiem. Līdzīga situācija valdīja Igaunijas mākslas institūtā padomju laikos. Lietuvas mākslas akadēmijas Grafikas katedrā Viļņā šobrīd ir 68 bakalaura studenti un 17 maģistranti. Igaunijā mums nav tik ļoti paveicies. Par spīti Tallinas Grafikas triennāles tradīcijai, mūsu grafiķu skaits ir kritiski mazs, un jaunpienācēju pieplūdums nozarē samazinās. Mūsu mākslas akadēmijā praktiski nav grafikas nozares reflektantu ne bakalaura, ne maģistra programmā.

Par spīti tam man ir liels prieks, ka tik daudzi igauņu mākslinieki ir izlēmuši piedalīties šajā izstādē. Iepriekšējos gados šāda rakstura kopīga izstāde nebūtu bijusi tik populāra. Vienmēr ir vieglāk un daudz interesantāk sākt ar nelielu grupas izstādi, kuratora projektu vai, ideālā gadījumā, ar personālizstādi. Bieži ir daudz lielāks gandarījums aprakstīt savu personīgo skatupunktu vai arī „sajust sabiedrības pulsu”. Kaut arī tas ir aizraujoši, liela grupas izstāde ir kas unikāls un neatkārtojams.

Izstāde laikmetīgajā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā Latvijā ir veltījums Igaunijas valsts simtgadei. Ar šo izstādi mēs pārbaudām patieso interesi par grafiku Igaunijas mākslas pasaulē. Laimīgā kārtā interese par grafikas prasmēm pasaulē kopumā sāk atjaunoties. Veidojas jauna paaudze, kas ar lielu aizrautību atklāj un pēta dažādas tehnikas. Ik dienu dzimst jaunas tehnikas, dodot visiem iespēju uzzināt ko jaunu par šo mākslas mediju. Tādēļ apgūsim un izmantosim visas šīs tehnikas!

Tikmēr svinības turpinās.

Inga Heamegi

Igaunijas Grafiķu asociācijas

priekšsēdētāja 2012.-2019. g.