IEKŠPUS – ĀRPUS. LATGALES REĢIONA MĀKSLINIEKU KONKURSA IZSTĀDE

Iekšpus – ārpus. Tas ir ceļš, pa kuru pārvietojas ikviens visā mūža garumā. Apzināmā apjēgsme un apjēdzamā apzināšanās ir formas, kurās ceļo cilvēka gars, aizejot arvien tālāk no saviem pirmsākumiem un tuvojoties nezināmajam. Šī ceļa atskaites punktiem visām tautām visos laikos ir bijuši dažādi nosaukumi, taču patiesībā runa vienmēr ir par cilvēcisko un dievišķo, materiālo un garīgo.

Spēja saskatīt apslēpto, saprast neskaidro, uztaustīt smalkos pavedienus, kas satur kopā kā plašo pasauli, tā arī atsevišķu cilvēku dzīves, ir īpaša dāvana. Tā piemīt mums visiem no dzimšanas, taču dažādās pakāpēs, un, protams, to ir iespējams attīstīt. Vislabāk – mīlot un novērtējot mākslu. Jo mākslinieki ir kā zvejnieki, kas velk savu lomu no esības slepenajām, neizdibināmajām dzīlēm. Izmantojot sirdi kā ēsmu, viņi izvelk no nezināmā dzelmes krāsas un līnijas, tēlus un subjektus, sižetus un stāstus.

Krāsas, audekli, jebkas, ko mākslinieki izmanto savos darbos, ir materiāls, kas paver skatītājam logu uz citādu realitāti. Lai tur ieskatītos, uztveriet mākslas darbus nevis kā ārējus, bet gan kā iekšējus objektus un novērojiet savu reakciju.

Ieraugot gleznu, skulptūru vai jebkuru citu mākslinieka radītu objektu, ikreiz centieties saklausīt tā atbalsi. Vismaz dažas sekundes iegremdējieties rūpīgā pašapcerē. Mākslas emanācijas ir neprognozējamas un skaistas – krāsu plankumi, līnijas vai figūras, kas dejo jūsu galvā, vai klusināta mūzika, maiga melodija, kas ieskanas tālumā, viegla vēja dvesma vai negaidītas un spilgtas atmiņas

Ejiet tuvāk un tuvāk, koncentrējiet uzmanību! Un mākslinieciskās pieredzes kulminācijas brīdī kļūstiet par to, saplūstiet ar to pilnīgi un galīgi! Tā tiek panākta rezonanse, atklāsme, savstarpēja vibrācija ar mākslas darbu. Tas ir neticams piedzīvojums dvēselei, elpu aizraujošs un brīnišķīgs. Un ikreiz liels solis iekšpus‑ārpus virzienā, uz dzīves un apkārtējās pasaules bezgalīgu izpratni.

Ksenia Shinkovskaya