Gaudeamus XVII Daugavpils 2014

PAMATKRĀSAS

„PAMATKRĀSAS” ir Baltijas valstu – Igaunijas, Latvijas, Lietuvas – mākslas akadēmiju rektoru darbu izstāde, kas tiek rīkota 17. Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētku „GAUDEAMUS” ietvaros. Līdzīgi kā Baltijas valstu mākslas akadēmijas ir allaž pildījušas mākslas akumulatīvās un ģeneratīvās funkcijas, to rektori vienmēr bijuši spēcīgas mākslas pasaules lokomotīves, kuras ne vien izcēlās ar labām organizatoru spējām, bet arī harizmas pilnu talantu mākslas jomā.

Izstādē aplūkojami triju rektoru – Latvijas Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova, Igaunijas Mākslas akadēmijas rektores Signes Kivi un Viļņas Mākslas akadēmijas rektora Audra Klima – darbu izstāde, kura līdzīgi kā triju pamatkrāsu sinerģija spēj rādīt pilnīgu Baltijas laikmetīgās mākslas ainu.

SIGNE KIVI – IGAUNIJAS MĀKSLAS AKADĒMIJAS REKTORE

Dzimusi 1957. gadā Tallinā. 1984. gadā pēc Igaunijas Mākslas akadēmijas Tekstila dizaina nodaļas absolvēšanas S. Kivi uzsāka savu mākslinieces un tekstila dizaineres karjeru, kam sekoja lektora un profesora darbs. Pirms ievēlēšanas Igaunijas Mākslas akadēmijas rektora amatā 2005. gadā S. Kivi bija Igaunijas mākslinieku savienības prezidente, kā arī Igaunijas kultūras ministre un parlamenta locekle.

Signe Kivi aktīvi darbojas arī dizaina jomā, regulāri piedaloties izstādēs Igaunijā un ārpus tās, vadot dažādus radošos projektus, kūrējot izstādes, kā arī mākslas un dizaina konferences. Māksliniece ir arī starptautiskās organizācijas CUMULUS valdes locekle un daudzu Igaunijas un starptautisko dizaineru konkursu žūrijas locekle.

ALEKSEJS NAUMOVS – LATVIJAS MĀKSLAS AKADĒMIJAS REKTORS

Dzimis 1955. gadā. Beidzis J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas monumentālās Glezniecības nodaļu. Bijis Francijas valdības stipendiāts, studējot glezniecību Parīzē. A. Naumovs ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors. Kopš 2007. gada ir Latvijas Mākslas akadēmijas rektors. Viņš ir aktīvs Latvijas kultūras darbinieks, daudzu žūrijas komisiju loceklis, bijis LR Kultūras vēstnieks Francijā un viesprofesors vairākās Eiropas mākslas augstskolās. Bijis iniciators, vadītājs, apmaiņas programmu un izstāžu kurators dažādos sadarbības projektos mākslā Itālijā, Sicīlijā, Francijā, Japānā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Spānijā, Grieķijā, Krievijā, ASV un citviet.

A. Naumovs ir izcils plenēra gleznotājs. Regulāri piedalījies izstādēs kopš 1979. gada, bijis vairāk nekā 50 grupu izstāžu dalībnieks un mākslas projektu organizētājs, veicinot studentu radošo darbību, starptautiskus kontaktus un sadarbību ar dažādām pasaules mākslas augstskolām. Notikušas 60 personālizstādes. A. Naumova aktivitāti un ieguldījumu ir novērtējusi arī Latvijas valsts, piešķirot māksliniekam Latvijas Valsts Augstāko apbalvojumu – Atzinības Krusta komandiera Ordeni.

AUDRIS KLIMS – VIĻŅAS MĀKSLAS AKADĒMIJAS REKTORS

Dzimis 1956. gadā. 1979. gadā absolvējis Viļņas Mākslas institūta Industriālā dizaina nodaļu. Audrim Klimam ir bagāta profesionālā un radošā pieredze grafiskā dizaina jomā – viņš ir veidojis daudzu zīmolu vizuālās identitātes, kā arī kūrējis, organizējis un piedalījies daudzās izstādēs Helsinkos, Maskavā, Viļņā, Kijevā u.c.

Audris Klims ir grāmatas „Lietuvas zīmoli: funkcijas, vēsture, klasifikācija” (2009) autors.

Kopš 1998. gada prof. Audris Klims Viļņas Mākslas akadēmijā pasniedz grafisko dizainu un kopš 2011. viņš ir akadēmijas rektors. Audris Klims ir arī Lietuvas Kultūras ministrijas Kultūras un mākslas padomes loceklis, Lietuvas bankas Monetārās padomes eksperts, kā arī Lietuvas Grafiskā dizaina savienības valdes loceklis.