ESEJU ARĒNA

Valda Podkalne (Latvija)


“Mani radošie meklējumi šīs izstādes kontekstā aptvēra ilgāku laika periodu, pārdomājot būtiskas tēmas, kas dod man spēku un iedvesmu būt “šeit un tagad”.

Mūsu dzīve sastāv no stāstiem, no kuriem daži ir piedzīvojumiem bagāti, tik spraigi un plaši, ka ar tiem varētu aizpildīt veselas grāmatas, bet citi glabājas dziļi atmiņas un zemapziņas kambaros.

Tā radās ideja izstādei “Eseju arēna”, kur es strādāju pie “domu salām”, no kurām katra ietver noteiktu vēstījumu, vīziju, sapni vai atmiņas, kas pārtop manu pieredzes pasauli atspoguļojošās instalācijās.  Mana notikumu uztvere un interpretācija ir saistīta ar pagātnes un tagadnes, privātuma un publicitātes, intimitātes, bērnības un zaudējuma tēmām.

Tieši šobrīd šķiet, ka atmiņām ir zelta vērtība. Lai gan dzīvojam “šeit un tagad”, mūsu tagadne ir zaudējusi ikdienas dzīvei raksturīgo vieglo rutīnu.

Mani skulpturālie darbi un to atspoguļojumi ir veidoti uz divu gadu pandēmijas un tās seku fona un tiek eksponēti uz pašreizējo sāpju fona, kas saistās ar Ukrainā notiekošo. Tajos ir manas refleksijas par šī laika noskaņojumu.

Kā izejmateriālu izmantoju porcelānu, kas vienmēr ir fascinējoši, jo tā tīrība un cietība, bet vienlaikus arī trauslums tiešā saskarē ar citiem materiāliem ļauj radīt īpaši daudzslāņainu saturu.”

Valda Podkalne


Māksliniece Valda Podkalne dzimusi Rīgā. 1979. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Industriālā dizaina nodaļu. Kopš 1986. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre.

Paralēli radošajam darbam ilgus gadus bijusi Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļas docente. 2001. gadā, paplašinot savas radošuma robežas, pievērsusies fotogrāfijai un instalāciju izveidei. Kopš 2007. gada Valda Podkalne ir brīvmāksliniece.

Par izciliem sasniegumiem ieguvusi arī vairākus apbalvojumus, tostarp 2016. gadā Latvijas Keramikas biennāles starptautiskās laikmetīgās keramikas konkursa izstādē “Martinsona balva” iegūts bronzas apbalvojums; 2010. gadā – Grand Prix balva Starptautiskajā keramikas skulptūru biennālē Luksemburgā; 2001. gadā – bronza Starptautiskajā porcelāna triennālē Nionā, Šveicē; 1999. gadā – Grand Prix par labāko keramikas skulptūru konkursa izstādē “Eiropas keramika” Horgrenchauzenē, Vācijā.

Valda Podkalne ir piedalījusies neskaitāmos starptautiskos mākslas simpozijos Latvijā, Lietuvā, Polijā, Vācijā un ASV, dzīvojusi un strādājusi Starptautiskajā mākslas centrā Parīzē, Francijā. Darbi pārstāvēti Eiropas un ASV muzeju un privātās kolekcijās.


Izstādes norises laiks: 22.04.-26.06.2022.