ELEMENTI

Kaspars Geiduks

ELEMENTI ir latviešu mākslinieka Kaspara Geiduka (1988–2021) piemiņas izstāde. Sākotnēji tapusi sadarbībā ar pašu mākslinieku, tā tika atklāta Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā 2020. gada vēlā rudenī, taču pandēmijas izraisīto pulcēšanās ierobežojumu dēļ skatītājiem bija pieejama vien pāris nedēļas. Toreiz gan autoram, gan izstādei bija tālejoši plāni, taču 2021. gada nogalē Kaspars Geiduks tika aizsaukts mūžībā, aiz sevis atstājot vērtīgākās savas dzīves liecības – paša radītos mākslas darbus.

Raugoties uz mūsdienu dinamisko un brīžam haotisko pasauli, mākslinieks izstādē meklēja un centās sev definēt šķietamos esības pieturpunktus jeb “elementus”, kuri balansē starp dialektiskiem un metafiziskiem jautājumiem. Vienlaikus “elementi” kalpo arī kā atskaites punkti, no kuriem uzlūkot paša Kaspara Geiduka radošo darbību. “Elementu” kopums aptver gan sociāli aktuālas un laicīgas tēmas, gan jautājumus par ķermeni, tā strukturālo uzbūvi un sevis apzināšanos, kā arī instinktīvi veidotus objektus, caur kuriem autors reflektējis par dabas formu daudzveidību, radoši interpretējot mikrokosmu, telpu un tās uzbūvi.

Kopumā Kaspara Geiduka “elementus” var definēt kā domu uzplaiksnījumus, kas rezumējas objektā, skulptūrā vai citā mākslas formā. Vienlaikus “elementi” ir arī plašāks saistošs lielums, kas raksturo mākslinieka profesionālo radošo darbību, viņam pārsvarā strādājot keramikas medijā, kurš neizbēgami ietver noteiktus tehniskus un ķīmiskus procesus.


Kaspars Geiduks piedzima 1988. gada 12. oktobrī. 2013. gadā absolvēja Latvijas Universitāti ar bakalaura grādu mākslās un interjera dizainā. 2016. gadā Latvijas Mākslas akadēmijā ieguva maģistra grādu vizuāli plastiskajās mākslās.

No 2011. gada aktīvi piedalījās izstādēs – sarīkoja vairākas personālizstādes, piedalījās grupu izstādēs Latvijā (Cēsīs, Liepājā, Rīgā, Daugavpilī), Čehijā (Brno), Krievijā (Maskavā, Sanktpēterburgā), Turcijā (Izmirā, Sakarjā), Baltkrievijā (Vitebskā) un citviet. Pārstāvēja Latviju starptautiskos mākslas simpozijos Daugavpilī un Ventspilī, kā arī Baltkrievijā (Bobrujskā), Krievijā (Gavrilovjamā), Čehijā (Brno) un Igaunijā (Kohilā). Kaspara Geiduka darbi atrodas muzeju krājumos un privātkolekcijās Latvijā, Baltkrievijā, Krievijā un Šveicē.

Līdzās izstādēm un simpozijiem Kaspars aktīvi piedalījās nacionālos un starptautiskos konkursos, tostarp Starptautiskajā keramikas festivālā Mino, Japānā (2017) un Eiropas Laikmetīgās keramikas un stikla mākslas biennālē Bornholmā, Dānijā (2018). 2. Latvijas Keramikas biennāles starptautiskajā konkursa izstādē “Martinsona Balva 2018” iegūts bronzas apbalvojums nacionālajā kategorijā. Tajā pašā gadā Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vērienīgajā Latvijas simtgades projektā “100 Latvijas mākslā” Kaspara Geiduka sniegums atzīmēts ar personālizstādes apbalvojumu.

2015. gadā Kokneses novada Bebru pagasta “Plepu” mājās Kaspars Geiduks kopā ar ģimeni sāk radīt savu privāto pasauli – tiek labiekārtota apkārtne, dzīvojamās telpas, izveidota pilnvērtīga keramikas darbnīca un uzbūvēti vairāki keramikas apdedzināšanas cepļi. Kopīgi keramikas mākslas radīšanas un apdedzināšanas pasākumi šeit regulāri pulcē mākslinieka draugus un domubiedrus no Latvijas un ārvalstīm. Kaspara Geiduka dzīve apraujas 2021. gada 2. decembrī.


Izstādes norises laiks: 08.09.2023.-19.11.2023.