MIRKĻI

Anja Karra (Norvēģija)


Anjas Karras (Anja Carr) radošo meklējumu centrā visai bieži iekļūst nebeidzamās attēlu straumes, kas mūs pastāvīgi ieskauj un plūst cauri pat mūsu kabatām – caur viedtālruņiem, kas vienmēr ir pa rokai. Mūsu laika negausīgais attēlu patēriņš mākslinieci ir rosinājis vairākkārt, no dažādiem skatpunktiem un dažādos vizuālos medijos reflektēt par šo fenomenu – attēlu plūsmu kā vienu no šodienas izteiktākajām laika zīmēm.

Fotogrāfiju kopa “Mirkļi” tapusi garākā laika posmā, no 2013. līdz 2017. gadam, un katrs attēls fiksē kādu mirkli no Anjas Karras performancēm, kurās māksliniece metusi asprātīgu izaicinājumu rotaļlietu ražošanas nozarei, pārveidojot tās spilgtos varoņus. Viņa apzinās, ka nav iespējams dokumentēt performanci ar vienu vienīgu attēlu, bet atgādina, ka tieši tā, caur fragmentētu attēlu plūsmu, strādā arī identitātes konstruēšanas procesi sociālajos tīklos. Rotaļlietu nozares stereotipi, kas saistās ar striktu bērnu un pieaugušo, meiteņu un zēnu lomu dalīšanu, šajās performancēs tiek sagrozīti un apvērsti, izmantojot mākslinieces pašas radītus kostīmus un scenogrāfiju.


Anja Karra (1985, NO) ar fotogrāfijas, tēlniecības, instalāciju, performanču, video un pašizgud­rotu tehniku starpniecību pārvērš ķermeņus, sejas, rotaļlietas un pārtiku teatrālos, krā­sainos un abjektīvos mākslas darbos. Karrai bi­jušas vairāk nekā 30 personālizstādes, tostarp mākslas galerijās Losandželosā, Londonā, Stok­holmā un Berlīnē; viņas performances bijušas skatāmas Amsterdamā, Londonā, Ņujorkā, Maiami, Parīzē un citur. Piedalījusies vairāk nekā 60 grupu izstādēs, tostarp Cankara centrā Ļubļanā, Somerseta namā Londonā, Nacionāla­jā muzejā / Mellomstasjonen Oslo un Tadeuša Kantora muzejā Krakovā. Karras darbi iekļau­ti septiņās publiskās kolekcijās; māksliniece saņēmusi vairāk nekā 30 apbalvojumus un grantus. Karras darbi izrādīti vairākās sabiedriskās televīzijas programmās Slovēnijā un Norvēģijā, kā arī iekļauti vairākos starptautiskos periodikas izdevumos, kas iznākuši Ņujorkā, Londonā u.c. 2011. gadā viņa Oslo nodibināja rozā galeriju “Pink Cube”. Anjas Karras izstāde “Barotnes” bija skatāma Rīgas Fotogrāfijas biennāles NEXT 2021 programmā.


Izstādes norises laiks: 08.07.-28.08.2022.