Baiba Priedīte. AKVAREĻU SIENAS

Ienāc un saplūsti – tāds ir pirmais iespaids, ieraugot vieglumu un mākslinieces pārvarētās cīņas ar ūdeni un krāsu plūduma rezultātu. Baibas Priedītes jaunradītās akvareļu “sienas” un īsu laiku atpakaļ radītās kompozīcijas sveic atnācēju, caurspīdīgi un puscaurspīdīgi atklājot virmojošo un ar sabiezinātajiem toņu laukumiem uzsverot realitātes ne mazāk būtisko nozīmi.

Kopumā Baibas akvareļglezniecības rokrakstu raksturo bezpriekšmetiskums kompozīcijās, kurās, risinot krāsu laukumu sakārtojumu, tiek panākta daudzveidīga toņu nianšu un formu savstarpēja deja. Šajā dejā autorei ir būtisks pats darba radīšanas process un nozīmīgs rezultāts, ko nodot skatītāju vērtējumam, ļaujot katram izdejot savu deju.

Baibas akvareļi dejo bez dejotājiem, jo māksliniece tikpat kā nekad neizmanto līniju savā daiļradē. Māksliniece uzsver, ka lielu uzmanību pievērš detaļām, kas ir veidotas gan apzināti, gan nejauši. Detaļas ir kā kompozīcijas saturu veidojošas komponentes, bet to uzdevums nav stāstīt sižetu. Tādējādi Baiba parāda savu virtuozitāti akvareļglezniecībā, nevis glezno akadēmiskus priekšmetus vai tēlus, kas viņai arī nesagādātu grūtības.

Baiba Priedīte ir dzimusi Ilūkstē. Absolvējusi Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolu “Saules skola”. Turpinājusi izglītoties Daugavpils Universitātē, iegūstot vizuālās mākslas skolotājas diplomu un divus maģistra grādus – izglītības zinātnēs un mākslā. Kopš 2016. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedre.

Piedalījusies vairāk nekā 60 izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs, tostarp Albānijā, Baltkrievijā, Itālijā, Lietuvā. Sarīkotas piecas personālizstādes. Māksliniece regulāri piedalās starptautiskos akvarelistu plenēros, kā arī biennālē “Baltic Bridges”, kas ik pārgadus tiek rīkota Lietuvas pilsētā Kauņā, un šogad pirmo reizi piedalījusies arī biennālē Albānijā.

B. Priedītes pašreizējā darbavieta ir Daugavpils Marka Rotko mākslas cents, un viņa ir aktīva biedrības “Mākslu pedagogu apvienība” projektu vadītāja.

Māris Čačka