ANDREJS GORGOTS. SIEVIETE LAIKĀ

Andrejs Gorgots dzimis 1951. gada 19. oktobrī Omskā (Krievijā). Zīmēt sāka vēl agrā bērnībā. Būdams skolnieks, viņš apmeklēja tēlotājmākslas studiju, vēlāk – Omskas bērnu mākslas skolu. 1974. gadā pabeidza Sverdlovskas mākslas skolu Krievijā un ieguva profesionālo mākslinieka izglītību. Darba gaitas uzsāka Omskas Mākslas fondā, kur nodarbojās ar pilsētas noformēšanu: radīja plakātus, dekoratīvus panno, apgleznoja sienas, izstrādāja sabiedrisko telpu interjera dizainu utt. Bet visu brīvo laiku veltīja mīļākajai nodarbībai – stājglezniecībai un grafikai.

1981. gadā A. Gorgots pārcēlās uz Ņižņevartovsku (Tjumeņas apgabals, Krievija). Kā mākslinieks viņš turpina nodarboties ar pilsētas objektu māksliniecisko noformēšanu: rada sienas gleznojumus ēdināšanas iestādēs, slimnīcās un citos objektos, izstrādā žanra un psihodēliskās kompozīcijas. Viņš ir radījis skici, F. Dzeržinska piemineklim Ņižņevartovskā.

1992. gadā mākslinieks pārceļas uz pastāvīgu dzīvi Latvijā, Jūrmalā. Kūrortpilsētā viņš nodarbojas ar interjeru un gaismas dizainu, fundamentālu kompozīciju izstrādi, kā arī glezno portretus, ainavas, kluso dabu.

Kopš 2006. gada A. Gorgots dzīvo un rada Krāslavā. Gleznotājs uzskata sevi par neoakadēmiskā virziena piekritēju ar sirreālisma, jūgendstila un avangarda elementiem. Mākslinieks vienlīdz veiksmīgi strādā dažādos žanros: portrets, ainava, klusā daba, sadzīves ainas. Viņa darbi izceļas ar bagātīgu krāsu paleti, bet attēlojums iegūst noteiktu nozīmi, piepildītu ar dziļu jēgu, kurā ir saskatāmas mākslinieka pārdomas, garīgie pārdzīvojumi un filozofiskie pētījumi. Diezgan bieži savos darbos Andrejs izmanto māksliniecisko paņēmienu, kas izpaužas apzinīgos autora mājienos uz vispārzināmiem faktiem, vēsturiskiem notikumiem, literatūras darbiem utt.

Andrejs ir mākslinieks, kurš savas zināšanas, iemaņas un prasmi labprāt nodod citiem: Krāslavā un Rīgā darbojas studijas, kur viņš vada meistardarbnīcu glezniecībā visiem interesentiem.

A. Gorgots ir piedalījies vairāk nekā 30 personālizstādēs un grupas izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Viņš ir Čehijas Psi-akadēmijas goda biedrs, Eiropas Dabaszinātņu akadēmijas (Hannovere) īstenais loceklis, Parīzes krievu mākslinieku asociācijas biedrs (Francija). Viņa darbi atrodami privātās kolekcijās visā pasaulē.

Mūsu izstādē „Sieviete laikā” ir eksponēti darbi no A. Gorgota personīgās kolekcijas. Tā ir sieviešu tēlu galerija, kas raksturo mākslinieka radošo un dzīves pozīciju. Šajos darbos izpaužas arī autora mīlestība un jūtīgā attieksme pret Parīzi.

Valentīna Smertjeva