DAINIS PUNDURS

EKSPOZĪCIJA CIETOKSNĪ

Cietoksnis ir savdabīga būve, kura tagad dzīvo izstāžu telpas dzīvi, tik ļoti atšķirīgu no tai paredzētās funkcijas. Ļoti izaicinoši šķiet izstādīt šajās smagnējā nopietnībā būvētās sienās keramikas darbus – daži no tiem ir trauslākie no visiem, kādus jebkad esmu veidojis.

“Ekspozīcija cietoksnī” savā ziņā ir eksperiments un jauna versija keramikas darbiem, jo sākotnēji tie ir radušies izstādīšanai citās telpās.

Veidojot keramikas objektus, rēķinos ar noteiktu telpisko situāciju, kurā tie tiks eksponēti. Bieži vien jau iepriekš ir zināma telpa, kurā darbs tiks izstādīts un telpas nosacījumi apzināti kļūst par keramikas objekta vizuālās iedarbības sastāvdaļu.

Objekts izstādes telpā ir citādāks nekā tas pats darbs mākslinieka darbnīcā, jo tā ir īpatnēja vide – darbnīcas realitāte, kura nav atvērta apmeklētājiem un uzsāktie darbi nekad nav pilnībā pabeigti.

Darbu eksponējot, tas iegūst gatavības stadiju tieši tajā brīdī, kad tam ir pievērsts vērotāja skatiens, un, protams, vērotāja uztveri ietekmē telpiskā situācija, kuru nosaka vairāki faktori. Cietokšņa vēsturiskā pieredze nav izdzēšama ar tā sienu un grīdu remontu. Dienas gaisma, kura šajās telpās apgaismo izstādītos eksponātus, iegūst neviennozīmīgu nojaušamu nokrāsu.

 

Dainis Pundurs

 

Dainis Pundurs dzimis 1965. gadā Krāslavas novadā. 1986. gadā viņš absolvēja Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolu. Studējis Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas nodaļā, 1998. gadā iegūstot maģistra grādu mākslās. Kopš 1992. gada mākslinieks turpat arī pasniedz keramiku studentiem; par keramikas pasniedzēju Dainis Pundurs strādājis arī Rīgas Mākslas skolā. 1993. gadā Dainis Pundurs uzņemts Latvijas mākslinieku savienībā. Mākslinieks piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, ASV, Čehijā, Dienvidkorejā, Dānijā, Polijā, Vācijā, Francijā un Igaunijā, kā arī sarīkojis 12 personālizstādes Latvijā un ārvalstīs. Dainis Pundurs regulāri piedalās dažādos mākslinieku simpozijos, festivālos, konferencēs u.c. 2014. gadā mākslinieks saņēmis Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja galveno balvu par labāko radošo sniegumu, savukārt 2009. gadā viņš guva atzinību Dienvidkorejā Mungjenas (Mungyeong) tradicionālo tējas piālu festivālā. Dainis Pundurs ir arī izcils virpotājs – 2009. gadā Igaunijas Keramiķu asociācija viņam piešķīra I vietu 12. starptautiskajās māla virpošanas sacensībās Olustverē, Igaunijā. 2013. gadā par savu izcilo izstādi “Medus mānija”  mākslinieks saņēmis Dienas gada balvu kultūrā 2012. Savukārt 2016. gadā Dainis Pundurs guvis Martinsona Balvas Zelta godalgu Nacionālajā kategorijā, I Latvijas starptautiskās keramikas biennāles konkursa izstādē.