Daugavpils Kultūras pilī izstāde “Ainava. Līnija. Laiks”

No 22. oktobra līdz 30. martam Daugvapils Kultūras pilī skatāma norvēģu mākslinieces un mākslas vēsturnieces Beātes Jersvollas personālizstāde “Ainava. Līnija. Laiks”.

Kas ir LAIKS? Šim jēdzienam nav vienkārša skaidrojuma. To ir grūti definēt un aptvert. Filozofija, reliģija, zinātne un māksla piedāvā dažādas definīcijas. Vai vispār ir iespējams burtiski izmērīt Laiku? Mums ir pulksteņi ar sekunžu, minūšu un stundu sistēmu, bet mēs joprojām nespējam to precīzi definēt. Kas ir piecas minūtes? Un piecas stundas? Bez šaubām visi esam piedzīvojuši, ka laiks var ritēt lēni vai skriet vēja spārniem. Dažreiz stunda var likties kā divas. Vai otrādi.

Savās ainavu gleznās lietoju akvareli, lai reflektētu par “Laika pēdām”, iedvesmojoties no dabā sastopamajām formām, krāsām un objektiem. Manas uzmanības lokā ir viss, kas iezīmē līnijas ainavā – lidmašīnu atstātās svēdras debesu zilgmē… elektrotīklu raksti uz mākoņu fona… stabi, koki un zari… arhitektūra… apvārsnis… silueti un veidojumi. Abstraktā līmenī manis gleznotās fiziskās līnijas var interpretēt arī kā laikjoslas. Jo tās palīdz tvert manas izjūtas par Laika nerimtīgo plūdumu. Daži no darbiem satur tikai un vienīgi līnijas, turklāt arī to nosaukumos tā vai citādi pieminēts Laiks. Var teikt, ka savas kompozīcijas veidoju gan līnijās, gan vārdos. Visās valodās ir neskaitāmi daudz vārdu, kas saistīti ar LAIKA jēdzienu, piemēram, pagātne, tagadne, nākotne, stunda, minūte, pulkstenis, rīt, ātri, lēni un daudzi citi. Pēdējo trīs gadu laikā esmu rūpīgi iedziļinājusies LAIKA jēdzienā. Taču man joprojām nav atbildes uz galveno jautājumu: kas ir LAIKS? Ir grūti saprast, ko tas patiesībā nozīmē. Visi esam saskārušies ar Laiku, taču tas joprojām ir noslēpums.

Beāte Jersvolla