Dailes teātrī atklās mākslas projekta “ROTKHO. Made in Latvia” izstādi

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar Dailes teātri un Latvijas spilgtākajiem gleznotājiem atklāj projekta “ROTKHO. Made in Latvia” izstādi. Atklāšanas pasākums un tikšanās ar māksliniekiem un projekta autoriem notiks otrdien, 18. aprīlī, plkst. 14.00, Dailes teātra 2. stāva foajē, Brīvības ielā 75.

Šogad Rotko centrs svin savu pirmo desmitgadi, kam par centrālo notikumu kļūs 6 Latvijā līdz šim neeksponētu Marka Rotko oriģināldarbu izstādes atklāšana. Zīmīgi, ka tieši pagājušogad, kad Rotko centrs pirmo reizi uz laiku bija atstāts bez mākslinieka oriģināldarbiem, par gada labāko izrādi tika atzīta tieši Lukaša Tvarkovska režisētā luga “ROTKHO”, kuras centrā ir stāsts par viltojumu un oriģinālu, mākslas vērtību un spēju veidot saikni ar mākslas darbu tā dažādajās izpausmēs.

Tādēļ radās doma veidot izstādi pēc izrādes “ROTKHO” motīviem, paplašinot iestudējumu ārpus skatuves robežām, izplešot tā darbību no Rīgas līdz Daugavpilij, no digitāla attēla līdz tā atveidojumam un atveidotā oriģinālam. Izaicinošajam projektam “ROTKHO. Made in Latvia” tika uzrunāti seši Latvijas gleznotāji. Katrs no tiem ir monogrāfiju cienīgs autors, kura darbi veido Latvijas glezniecības vidi. Tās ir izcilas personības, kurām tika piedāvāts iesaistīties avantūrā un veidot Marka Rotko darbu kopijas.

Dalībai projektā “ROTKHO. Made in Latvia” atsaucās Frančeska Kirke, Aleksejs Naumovs, Sandra Strēle, Helēna Heinrihsone, Ritums Ivanovs un Kaspars Zariņš. Vairāku mēnešu garumā katrs mākslinieks veidoja kopiju vienam no Marka Rotko darbiem, kas jau 28. aprīlī klātienē būs apskatāms Daugavpilī. Līdz pat projekta beigām un izstādes atklāšanai vienīgā iespēja izjust atdarināmo darbu ir bijusi šo gleznu digitālā kopija. Tas izaicināja māksliniekus uz atļaušanos interpretēt – ne tikai veidot repliku, bet izpaust savu unikālo māksliniecisko rokrakstu.

Projekta “ROTKHO Made in Latvia” izstāde vienlaikus ir gan slaveno mākslas darbu atdarinājumi, gan autentiski Latvijas nozīmīgāko mākslinieku darbi, kas pilni ar pārdzīvojumu un, atsaucoties uz izrādi, “spēj veidot emocionālu saikni”. Trešā paralēle šim procesam ir Rotko oriģināldarbi Daugavpilī, kurus ieraudzīt varēs tikai, ierodoties klātienē. Tādēļ arī projekta izstādes atklāšana ir tikai posms smalki savītā pasākumu kopumā, kas 18. aprīlī notiks Dailes teātra foajē, nedēļas izskaņā papildināsies ar izrādes “ROTKHO” iestudējumiem teātra Lielajā zālē, bet jau 28. aprīlī, svinot Rotko centra desmitgadi, kulminēs ar mākslinieka oriģināldarbu jaunās izlases atklāšanu Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.


Izstāde pieejama tikai Dailes teātra izrāžu apmeklētājiem!


Projektu īsteno Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar Dailes teātri.

Kurators: Aivars Baranovskis

Publicitātes foto: Kaspars Zariņš “Untitled 2023”