Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma seansi Rotko centrā

7., 8., 9. septembrī Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā norisināsies Nacionālā Kino centra 22. reizi rīkotais Baltijas jūras dokumentālo filmu forums (Baltic Sea Docs), kas skatītājiem piedāvās filmu programmu “Atmiņas par nākotni”. Foruma filmu seansi vienlaikus notiks gan Rīgā, gan arī piecās Latvijas reģionu pilsētās – Jēkabpilī, Cēsīs, Rēzeknē, Daugavpilī un Valmierā.

Foruma filmu programmā “Atmiņas par nākotni” apkopotas skatītāju un kritiķu atzinību guvušas dokumentālās filmas, kas raksturo pašreizējo laikmetu un tā izaicinājumus, rosina patiesu un dzirkstošu paaudžu dialogu, kā arī mudina domāt par mantojumu, ko glabājam un nododam nākotnes paaudzēm.

DAUGAVPILS MARKA ROTKO MĀKSLAS CENTRĀ SKATĀMAS FILMAS:

Piektdien, 7. septembrī plkst. 17.30 (bez maksas)

KĀDAS SĒKLAS STĀSTS / SEED: THE UNTOLD STORY

Rež. Tagarts Sīgels, Džons Becs (Taggart Siegel, Jon Betz), Collective Eye Films, 94 min, 2016, ASV

Brīnumainas un dzīvības pilnas, sēklas ir pielūgtas un lolotas jau kopš cilvēces pirmsākumiem. Tomēr daudzas no sēklu šķirnēm pagājušā gadsimta laikā ir izzudušas, un, piemēram, ASV vairs nav atrodami 94% kādreiz audzēto dārzeņu sēklu. Filma seko entuziastiem, kas cenšas saglabāt mūsu 12 000 gadu seno mantojumu. Laikā, kad lielās biotehnoloģiju kompānijas peļņas nolūkos izplata hibrīdus un ģenētiski modificētas sēklas, zemnieki, zinātnieki un veco šķirņu sēklu glabātāji iesaistās Dāvida un Goliāta cienīgā cīņā par mūsu pārtikas nākotni. Gruzdošs un iedvesmojošs stāsts, kas mudina novērtēt sēklu fantastisko daudzveidību.

Angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā

Ieskats filmā: https://vimeo.com/169932441

Sestdien, 8. septembrī plkst. 17.30 (bez maksas)

KOLIMA. PA KAULU CEĻU / KOLYMA: ROAD OF BONES

Rež. Staņislavs Muha (Stanisław Mucha), TAG/TRAUM Filmproduktion, 85 min, 2017, Vācija/Krievija

“Gulašu?” pārvaicā jauna sieviete, pabāzusi galvu no hotdogu kioska ledainā Kolimas ceļmalā. Režisora Staņislava Muhas jautājums tomēr bija par gulagu, un viņu pārsteidz fakts, ka vietā, kur gadiem ilgi pletušās padomju ieslodzījuma un darba nometnes, šis vārds kādam varētu būt nezināms. Filmas veidotāji dodas īpatnējā ceļojumā pa Krievijas Tālajiem Austrumiem no ostas pilsētas Magadanas, sauktas par elles vārtiem, līdz pat Jakutskai, pasaulē aukstākajai pilsētai. Ar ironisku skatu uz absurdām situācijām filmā notverts šī reģiona mūsdienu portrets – allaž gan šķietami mūžam sasalušās pagātnes ēnā.

Krievu valodā ar tulkojumu latviešu valodā

Ieskats filmā: https://www.youtube.com/watch?v=AKU-QrgZC70&

 

Svētdien, 9. septembrī plkst. 15.30 (bez maksas)

PROJEKTS – VECMĀMIŅAS! / GRANNY PROJECT

Rež. Bālints Rēvēss (Bálint Révész), Gallivant Film, Új Budapest Filmstudió, 89 min, 2017, Ungārija/Lielbritānija

Trīs jauni puiši apņemas tuvāk iepazīt savas vecmāmiņas – vienam tā ir holokaustā izdzīvojusi ungāru komuniste, otram bijusī angļu spiedze, trešajam – dejotāja, kas uzaugusi nacistiskās Vācijas laikā. Kopā ar mazdēliem vecmāmiņas dodas netipiskā pagātnes ceļojumā un atkal iejūtas savās jaunības dienās. Filmas pamatā ir atklāts un dzirkstošs paaudžu dialogs, kas jauneklīgā, rotaļīgā valodā uzsver vecvecāku un mazbērnu attiecību vērtību.

Angļu, vācu un ungāru valodā ar tulkojumu latviešu valodā

Ieskats filmā: https://vimeo.com/255485268/1c388163f7

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski. Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā filmu demonstrācija bez maksas. Citās filmu demonstrēšanas vietās biļešu cenas – Cēsīs EUR 3, Jēkabpilī un Valmierā EUR 2, Rēzeknē EUR 1, uzrādot apliecību skolēniem, studentiem un pensionāriem seansi ir pieejami bez maksas.

Foruma seansu plāns reģionos: http://nkc.gov.lv/bsd/baltic-sea-docs-programmas-atminas-par-nakotni-seansu-plans-regionos/
Foruma seansu plāns Rīgā: http://nkc.gov.lv/bsd/baltic-sea-docs-programmas-atminas-par-nakotni-seansu-plans-riga/

Baltijas jūras dokumentālo filmu forumu rīko Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar starptautisko organizāciju European Documentary Network, to atbalsta programma Radošā Eiropa Media, LR Kultūras ministrija un Rīgas dome.