ABSTRAKCIJAS: Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcija Šauļu mākslas galerijā (Lietuva)

No 11. septembra līdz 2. oktobrim Šauļu mākslas galerijā (Lietuva) skatāma Rotko centra glezniecības kolekcijas izstāde “Abstrakcijas”.


Abstrakcija ir loģisks process, kurā doma novēršas no kāda priekšmeta vai parādības nebūtiskajām, nejaušajām pazīmēm un izdala, fiksē to vispārīgās un būtiskās pazīmes. Tas ir vispārinājums, kas izveidojies teoretizēšanas procesa rezultātā.

Abstrakcijai ir sena sociālpolitiska vēsture. Iepriekšējā gadsimta mijā abstrakcija bija sinonīms vīzijai par jaunu pasaules kārtību. Krievijas konstruktīvisms kļuva par komunistiskās revolūcijas un utopiskās sabiedrības simbolu. Eiropas ekspresionisms centās izjaukt buržuāzisko sabiedrību un kapitālistisko kārtību. Futūrisms svinēja rūpniecisko revolūciju gan labdabīgā, gan ne tik labdabīgā veidā: tā bija mehāniskās mašīnas skaistuma estētiskas izpausme, kas aptvēra fašismu, karu un etnisko tīrīšanu. Līdz divdesmitā gadsimta vidum revolucionārā politikas abstrakcija zaudēja savu nozīmi pēckara kapitālisma un aukstā kara politikas apstākļos.

Par abstrakciju mākslā visbiežāk dēvē abstrakcionisma virzienu kopumu, kas attiecināms uz 20. gadsimta sākumu un ir novērsies no formālisma un naratīva. Arī Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcija ir veidojusies ar sociālpolitiski abstraktu vektoru, novēršoties no konkrētiem virzieniem un cenšoties fiksēt mūsdienu mākslas vispārīgās un būtiskās pazīmes. Tāpat kā abstraktajā glezniecībā arī šajā izstādē tiek uzsvērta līniju, krāsu, toņu nozīme un būtība.


Izstādē piedalās: Manuels Šrēders (Vācija), Natālija Založnaja (Baltkrievija, Beļģija), Anita Meldere (Latvija), Mihails Lalovs (Bulgārija), Sandra Strēle (Latvija), Beatriče Gelmeti (Itālija), Erdmute Blaha (Vācija), Ērina Lolora (Lielbritānija), Jans Valiks (Slovākija), Jons Arne Mogstads (Norvēģija), Haralds Jegodzienskis (Latvija/Vācija), Svens Drobnica (Zviedrija), Kuzana Oga (ASV), Elga Grīnvalde (Latvija), Sigurds Vīdzirkste (Latvija, ASV), Žanna Vērdiņa (Latvija), Francišeks Ledohovskis (Polija), Uldis Čamans (Latvija), Siliang Ma (Ķīna).


Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcija ir tapusi līdz ar ideju par mākslas centra izveidi. Ik gadu tā tiek papildināta ar iepirkumiem, simpoziju dalībnieku radošo veikumu un vērtīgiem dāvinājumiem no māksliniekiem un sadarbības partneriem, apliecinot esošo un turpmāko sadarbību mākslas projektu īstenošanā. Pašlaik kolekcijā ir vairāk nekā 2000 mākslas darbu dažādos mākslas medijos. Rotko centra misija ir ne tikai saglabāt šo vērtīgo kolekciju, bet arī to regulāri izrādīt gan mākslas centrā, gan arī citās kultūras un mākslas telpās Latvijā un ārvalstīs.


Šauļu mākslas galerija, Viļņas iela 245, LT-76343, Šauļi, Lietuva

Šiaulių dailės galerija (siauliugalerija.lt)

Attēlā: Erdmute Blaha. BEZ NOSAUKUMA IV (2016). Audekls, akrils. 100 x 120 cm