Rotko muzejs aicina piedzīvot Dzintras Gekas dokumentālo filmu “Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons”
5. jūnijā plkst. 18.30 Rotko muzeja koncertzālē tiks demonstrēta režisores Dzintras Gekas dokumentālā cikla “Dzimuši Sibīrijā” jaunākā filma, kuras centrā ir aktiera Mārtiņa Vilsona dzimtas stāsts. Kinoseansa izskaņā režisore un aktieris dalīsies iespaidos par lentes tapšanu un atbildēs uz skatītāju jautājumiem. Pasākums ir piedzīvojams bez maksas, iepriekš reģistrējoties.
1941. un 1949. gads kļuva par liktenīgu pavērsienu tūkstošiem latviešu, kurus bez brīdinājuma aizveda nezināmā virzienā. Svešumā un skarbos apstākļos viņi centās saglabāt cilvēcību, radīt jaunu dzīvi un audzināt bērnus. Šie bērni uzauga tālu prom no dzimtenes, svešā vidē, kurā jutās nepiederīgi. Apguva svešu valodu, dzīvoja starp svešiniekiem un uzdeva jautājumus, uz kuriem pat pieaugušie baidījās atbildēt.
Viens no šiem bērniem ir aktieris, režisors, producents un dramaturgs Mārtiņš Vilsons, kino un skatuves mākslinieks ar vairāk nekā četrdesmit gadu radošo darbību Latvijas un ārvalstu kultūrtelpā, pazīstams ar izcilu sniegumu gan uz lielākajām teātru skatuvēm, gan tādās filmās kā “Dvēseļu putenis”, “Vectēvs, kurš bīstamāks par datoru” un “Mirāža”.
Mārtiņš Vilsons ir dzimis izsūtījumā Magadanas apgabalā Krievijā Zentas Vilsones un Rolanda Čehoviča ģimenē. Dokumentālajā filmā režisore Dzintra Geka portretē viņa dzīvesstāstu kā personīgu liecību par izsūtīto latviešu likteni, identitātes meklējumiem un atgriešanos pretrunīgajā realitātē. Mārtiņš Vilsons ir filmas varonis ar savu stāstu par vecāku šķiršanos, personīgajiem zaudējumiem un dziļu iekšēju nepieciešamību piepildīt nepiepildīto. Caur personīgām intervijām un atmiņām atklājas ne tikai vēstures rētas, bet arī mantojums, kas dzīvo nākamajās paaudzēs.
Režisore pasvītro: “Viņa dzīve ir bijusi vētraina, un filmā viņš bija ārkārtīgi atklāts. Filmējot viņa mājās, bija sajūta, ka viņš ir ļoti patiess pret skatītāju. Mārtiņam bija karsta sirds, varbūt tāpēc arī viņa dzīves ceļš nav bijis vienkāršs. Viņš pats atzīst, ka jūt dziļu tuvību ar tēvu, kurš savas sāpes pēc izsūtīšanas nekad nevienam nestāstīja – tikai slīcināja alkoholā. Mārtiņš kļuva par aktieri, lai piepildītu tēva nepiepildītos sapņus. Lai izķepurotos, izdzīvotu, piepildītu to, ko tēvs nevarēja. Uzfilmētos materiālus Latvijā papildina kadri no mūsu brauciena uz Magadanas apgabala ciematu Transportnij, kur Mārtiņš piedzima, un vietām, kur vecāki satikās un strādāja vergu nometnēs.”
Komentējot filmas aktualitāti šodien, Dzintra Geka piebilst: “Kad sāku intervēt cilvēkus, kuri tika izsūtīti kā bērni, un tos, kuri piedzima Sibīrijā, – tas vienmēr šķita kā stāsts no tālas pagātnes. Laiks, kuru šķir paaudze, kas šodien jau vaicā: kāpēc viņi ēda zāli? Kāpēc viņus veda lopu vagonā, nevis ātrvilcienā? Taču Krievijas iebrukums Ukrainā šo tēmu padarīja atkal aktuālu – parādīja, ka tas viss vēl ir tepat, nav beidzies, tikai mainījis formu.”
Filma “Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons” ir tapusi ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu studijā “Sibīrijas Bērni”. Piedalās – Mārtiņš Vilsons, Zenta Vilsone, Ēriks Vilsons un Zane Vilsone. Režisore un scenārija autore – Dzintra Geka, operatori – Viktors Grībermans, Aivars Lubānietis, Armands Zvirbulis, montāžas režisors – Armands Zvirbulis, mūzikas autors – Pēteris Vasks, režisores asistenti – Katrīna Šteinberga un Mārtiņš Grāvītis.
Latvijas kinoteātros un kino izrādīšanas vietās filma ir skatāma no šī gada 4. maija.
Filmas seanss Rotko muzejā notiks ceturtdien, 5. jūnijā, plkst. 18.30. Ieeja pasākumā ir bez maksas, aizpildot iepriekšējas reģistrācijas veidlapu.
Publicitātes attēls: Filmas “Dzimuši Sibīrijā. Mārtiņš Vilsons” ekrānkopija