Robežu difūzija: Rotko muzeja krājuma vērtības Rēzeknē
10. janvārī plkst. 15.00 Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē tiks atklāta izstāde “Robežu difūzija”, piedāvājot astoņu mākslinieku darbu izlasi no Rotko muzeja glezniecības kolekcijas.
Laikā, kad tiek pārskatītas muzeju funkcijas un pārvērtēts muzeju krājumos esošais kultūras mantojums, atmiņu institūcijas arvien vairāk pilda sociālo lomu un kļūst par platformu diskusijai par sabiedrībai aktuāliem jautājumiem. Starp tiem ir arī fizisko un simbolisko robežu noturība, kuru irdina šodienas ģeopolitiskie, sociālekonomiskie un vides procesi. To ietekmē mainās uzskati un vērtības sabiedrības un indivīda apziņā, radot jaunu redzējumu un pasaules kārtības konstrukciju. Diskusijai par robežu nepieciešamību un noturību šodienā mākslas valodā pievienojas Rotko muzeja krājuma izstāde “Robežu difūzija”, kurā skatāmi Eiropas, Ziemeļamerikas, Austrālijas un Āzijas mākslinieku darbi no muzeja glezniecības kolekcijas.
Izstādē eksponētie mākslas darbi ir tapuši Rotko muzeja rīkotajā starptautiskajā glezniecības simpozijā “Mark Rothko” no 2018. līdz 2023. gadam. Katrs no tiem atspoguļo autora individuālo izpratni par modernisma definīciju un robežām šodienas vizuālajā mākslā, kur abstraktā glezniecība ir radošas brīvības telpa – absolūtas atļaušanās zona, kur krāsu un tehniku simbioze neparedz stingras robežas nedz mākslinieka, nedz skatītāja iztēlei.
Izstādē pārstāvēti Pāvels Vasovskis / Pawel Wasowski un Kuba Janists / Kuba Janyst (Polija), Toms Rudoks / Tomas Rudokas (Lietuva), Rūta Filo / Ruth Philo (Lielbritānija), Endrū Kolberts / Andrew Colbert (ASV), Sjū Baiere / Sue Beyer (Austrālija), Arpads Forgo / Árpád Forgó (Ungārija), un Ritu Agarvala / Ritu Aggarwal (Indija).
Izstāde skatāma no 2025. gada 10. janvāra līdz 22. februārim.
Rotko muzejs Daugavpilī ir viens no 21. gadsimta vērienīgākajiem kultūras projektiem Austrumeiropā – daudzfunkcionāls mūsdienu mākslas, kultūras un izglītības centrs, kurš iemājojis Daugavpils cietokšņa vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā. Muzeja krājums ir veidojies līdz ar ideju par starptautiski atzītā amerikāņu mākslinieka Marka Rotko (1903–1970) vārdā nosauktās mākslas institūcijas tapšanu viņa dzimtajā Daugavpilī. Patlaban krājumu veido vairāk nekā trīs tūkstoši mākslas darbu dažādos mākslas medijos, pārstāvot Latvijas un pasaules māksliniekus, kas domā un rada modernisma mākslas virzienā.
Publicitātes attēls: Toms Rudoks (Tomas Rudokas), Lietuva, “Ceļojums pa hospitāli”, audekls, akrils, 100 × 100 cm, 2020