Martinsona maja LV (3)
Martinsona maja LV (3)
previous arrow
next arrow

Rotko muzeja keramikas mākslas izstāžu telpā “Martinsona māja” skatāmi vairāk nekā piecsimt Pētera Martinsona mākslas darbi, kas veidoti dažādās keramikas tehnikās un materiālos no 1963. līdz 2013. gadam. Mākslas darbu radīšanas ģeogrāfija aptver vairākas Latvijas pilsētas un ārvalstu keramikas darbnīcas Polijā, Ukrainā, Ungārijā, ASV, Ķīnā un Ēģiptē. Martinsona mājas ekspozīciju zālē vienlaikus tiek īstenoti un rādīti arī mainīgie keramikas izstāžu projekti. Savukārt atvērtās krātuves daļā aplūkojama Rotko muzeja keramikas kolekcija.

Martinsona māja iekārtota 1860. gadā būvētajā Dinaburgas cietokšņa 7. bastiona pulvera pagraba ēkā, kas pēc vērienīgas renovācijas un funkcionālas pielāgošanas muzeja vajadzībām svinīgi atklāta 2022. gada 22. aprīlī, klātesot kultūrpolitikas nozares pārstāvjiem, Daugavpils pašvaldības vadībai un Pētera Martinsona ģimenei, laikabiedriem, studentiem un talanta cienītājiem.

Ideja vēsturiskajā pulvera pagraba ēkā veidot keramiķa Pētera Martinsona radošā mantojuma ekspozīcijas zāli un atvērtā tipa krātuvi radās 2013. gadā pēc mākslinieka aiziešanas mūžībā. Mājas koncepts simboliski norādīja uz mākslinieka ilgām pēc māju sajūtas, ko aktīvās radošās un profesionālās darbības dēļ viņš savā dzīvē tā arī īsti neieguva. Apjomīgo retrospektīvo kolekciju, kuru mākslinieks dāvināja Rotko muzejam (toreiz – centram), ar laiku papildināja Martinsona ģimenes un laikabiedru dāvinājumi un muzeja iepirkumi. Šis mākslas vērtību kopums veidoja noteicošo segmentu topošās kultūrtelpas saturam un starptautiski atzītā keramiķa mākslinieciskās darbības un talanta atspoguļojumam.


Martinsona mājas ēka atjaunota un funkcionāli pielāgota, piesaistot projekta finansējumu Eiropas Savienības 2014.–2020. gada pārrobežu sadarbības programmā MANTOJUMS. Renovācijas būvdarbi ilga no 2020. gada 3. aprīļa līdz 2021. gada 7. oktobrim. Ēka ekspluatācijā nodota 2022. gada 27. janvārī.


Pēteris Martinsons (1931-2013) ir dzimis Daugavpilī un iegājis vēsturē kā starptautiski atpazīstamākais Latvijas keramiķis. Ar saviem izcilajiem sasniegumiem viņš vairākkārt darījis godu Latvijas mākslas un kultūras pasaulei, kā arī būtiski ietekmējis Latvijas laikmetīgo keramiku, ievirzot to kvalitatīvi citādā gultnē. Būdams viens no Ķīpsalas keramiķiem, kā arī ilggadējs Dzintaru radošo simpoziju dalībnieks un vadītājs, viņš devis fundamentālu ieguldījumu divu nozīmīgu Latvijas kultūras fenomenu tapšanā, kas transformēja keramiku no ierasti lietišķā žanra par pilnvērtīgu mākslas mediju un iedvesmoja vairākas keramiķu paaudzes gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Pēc savas vērienīgākās retrospektīvās izstādes 2013. gadā Pēteris Martinsons lielu savu darbu kolekcijas daļu uzdāvināja Daugavpils Marka Rotko mākslas centram (tagad Rotko muzejam). Tajā ietilpst mākslinieka pirmie veidojumi un virpojumi, ciļņi ar literāro darbu varoņiem, monumentālas figūras, virkne funkcionālu un stilizētu trauku, trausli porcelāna darbi, ar dažādu materiālu palīdzību atveidotas konkrētas būtnes (vārnas, lauvas, suņi) un tektoniskas būves (torņi, būri), cita veida figūras un daudzas skices. Martinsona keramikas priekšmetus raksturo ideju un mākslinieciskās izpausmes daudzveidība un izmantoto materiālu, tehniku un radīšanas vietu dažādība, savukārt tušas zīmējumi ir spilgti mākslinieciskas meditācijas un rokas un domas treniņa paraugi.