VAKAR. AIZVAKAR. ŠODIEN
VIOLETA JĀTNIECE
Violeta Jātniece dzimusi 1939. gadā Rīgā. Ar mālu topošā māksliniece iepazinusies Tūjā, kur pavadītas bērnības vasaras. Visjaukākās spēļu vietas bijušas māla bedres līdzās ķieģeļu ceplim, kur mazā Violeta pērusies pa māliem un vēlāk aicināta darbnīcās. 1957. gadā Violeta absolvēja Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, savukārt 1964. gadā – Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas nodaļu. 1967. gada māksliniece pievienojās Ķīpsalas keramiķu grupai. 1969. gadā tika uzņemta Latvijas Mākslinieku savienībā un sāka strādāt keramikas darbnīcās Ķīpsalā. Māksliniece ir sarīkojusi vairākas personālizstādes Latvijā, kā arī piedalījās grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs – Polijā, Francijā, Itālijā, Vācijā, Čehijā, Bulgārijā, Dānijā, Zviedrijā un ASV. Keramiķe kļuvusi pazīstama ar savu apjomīgo dārza keramiku, vairākkārtējo dalību starptautiskos konkursos un izstādēs (tostarp, 1979. gadā Faencā, 1984. gadā Vestervaldē, 1991. gadā kopā ar Pēteri Martinsonu – Arizonas universitātes muzejā ASV).
Violetas darbi ir „ugunīgi” – tie atgādina par temperamentu un drosmi. Lai gan pati māksliniece atzīst, ka pēdējā laikā viņu mazāk nodarbina filozofija, simboli un zemteksti, spēcīgas un skaidras formas un faktūras, kas krāsojas oranžos, sarkanos un citos košos toņos, ir sievietes enerģija un vitalitāte, kas caurauž Violetas darbus. „Mani iedvesmo daba, tās ritmi un faktūra, uzarti lauki, nogruvušas kraujas vai smilšu raksti jūrmalā. Mode – silueti, krāsu salikumi. Kā arī arhitektoniskās konstrukcijas un to proporcijas un harmonija. Savus darbus es galvenokārt būvēju kā mūrnieks vai kā bezdelīga.”
Violetas Jātnieces keramikas darbu izstādē VAKAR. AIZVAKAR. ŠODIEN ir retrospektīvi eksponētas vairākas teju trīsdesmit gadu radošā darba laikā mākslinieces radītās darbu sērijas. 1990. gados māksliniece radīja sēriju “Ar rokām” – tēlnieciskas un ekspresīvas šamotēta māla kompozīcijas, kurās dominējošais elements ir rokas, kas mijiedarbojas ar kompozīcijās esošiem keramikas apveidiem un sāk izskatīties pēc dzīvām, simboliskām animācijām. 21. gadsimts Violetas Jātnieces darbos iezīmējās ar lakoniskām formām un spilgtām, intensīvām krāsām. Darbu sērijā “Pīlādžu laiks” darbi krāsojas viskošākajās rudens nokrāsās, savukārt “Baltie krekli” ir minimālistiski veidoti plastu stāvi, kas atsaucas uz cilvēka ķermeņa apveidiem. Ekspozīcijā iekļauti arī 2019. gadā radītie Violetas Jātnieces darbi, kas tapuši, smeļoties mākslinieces mūžīgajā iedvesmas avotā – dabas formās un ritmos.
Valentīns Petjko