UNA GURA PUMPUNELLA

PUMPUNELLA ir projekts, ar kuru māksliniece Una Gura svin savu dzīves jubileju un pilnvērtīgu atgriešanos keramikā. Projekta nosaukums radies, pateicoties mākslinieces iesaukai Unella, ko viņa ieguvusi Daugavpils Māla mākslas centra kolektīvā, un nosacītām “pumpām”, kas rotā Unas Guras radīto abstrakto keramikas objektu virsmas. Māksliniece atzīst, ka gatavošanās izstādei, radot lielformāta keramikas darbus, atgādināja viņai studiju gadus Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļā, kur Una strādāja pie sava diplomdarba, veidojot lielizmēra traukus. Arī tagad, tāpat kā toreiz, šis darba process mākslinieci reizē gan kaitināja, gan arī aizrāva: “Sākt strādāt reizēm ir grūti, bet tad, kad esi iestrādājies, vairs nevari atrauties no māla. Ideja dzen ideju!”

Unas Guras personālizstādi veido divas darbu sērijas. Viena no tām ir lielformāta keramikas objekti, kas savos apveidos līdzinās akmeņiem, sastingušām biomorfām formām jeb, kā saka pati māksliniece, keramiskām telpām, kas iespiestas visumā: “Man patīk caur tausti izjust formu, telpu, ko radu. Materiāls pats pasaka visu priekšā – tikai strādā. Un, jo lielāka pieredze, jo interesantāk. Keramika vispār spēj sniegt beznosacījuma gandarījumu.” Otro ekspozīcijas daļu veido izmēros mazāku darbu sērija, kura siluetos atgādina kustībā apstādinātus gaisa burbuļus, kas tiecas augšup cauri biezajai ūdens kārtai. Tā vien izskatās, ka Unas Guras veidotajos darbos cietajā keramikas ķermenī ir apslēpta kūsājoša dzīvība, iespējams, pat pašas mākslinieces būtība: “Aiz tiem māliem var paslēpties no visa kā, vislabāk – no realitātes.”

Visi Unas Guras darbi ir rotāti ar ritmisku “pumpu” rakstu, kas mākslinieces veidotajos keramikas objektos atklāj papildu dimensiju. Šis raksts vizuāli atgādina īpatnēju armatūras sietu, kas paspilgtina virsmas dinamiskuma ilūziju, kā arī sniedz ieguldījumu mākslas darbu silueta nepārtrauktajā tapšanas procesā, kas ir tik nozīmīgs māksliniecei radošā darba procesā. Procesam Unas Guras radošājā darbā ir meditatīva nozīme, kam ir arī pievienotā vērtība – bauda: “Man patīk, kā smaržo māls, šamots… Man taktili patīk māla slīdība, patīk tā sviestainā faktūra, kad to ar asu nazi nogriež… Pilnīgi traks var palikt!”

Māksliniece Una Gura ir dzimusi 1972. gadā Daugavpilī. Pirmā interese par keramiku radās jau bērnībā, 80. gadu vidū apmeklējot keramikas nodarbības Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale” darbnīcās. Tur arī tika pieņemts lēmums kļūt par keramiķi. 1992. gadā U. Gura absolvēja Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, kam sekoja studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē (1994–1998), un 2008. gadā Daugavpils Universitātē tika iegūts maģistra grāds mākslās un pedagoģijā, taču tolaik dzīves gaitas mākslinieci vairāk saveda ar glezniecību. No jauna viņa pievērsās keramikai 2010. gadā, iesaistoties Daugavpils Māla mākslas centra darbībā. Kopš 1998. gada māksliniece piedalās plenēros, izstādēs un citos ar mākslu saistītos pasākumos Latvijā un ārvalstīs. “Rodu iedvesmu apkārtnē, pētot dabas veidotu formu un faktūru attiecības. Mani joprojām saista glezniecība, tāpēc esmu ceļā uz savu mērķi – radīt glezniecisku keramiku,” atklāj māksliniece. Personīgie radošie meklējumi tiek veiksmīgi apvienoti ar pedagoģisko darbu: ikdienā Una Gura ir vizuālās mākslas un keramikas skolotāja.