Tulpes
Jānis Salens
Maijs Latvijā ir tulpju laiks. Krāšņie un krāsainie pavasara ziedi izceļas uz zaļo lapu fona un priecē cilvēkus ik gadu, arī šis gads nav izņēmums. Lai gan siltie laikapstākļi šogad nedaudz mainījuši tulpju ziedēšanas laiku, izstādē tomēr ir iespējams atgriezties laiciņu atpakaļ, it kā pagriežot atpakaļ laika ratu, lai vēlreiz priecājoties par tulpju skaistumu un sajustu to patīkamo smaržu.
Tulpju audzēšanas tradīcijas ir senas. Vecākajos rakstītos vēstures avotos tulpes pieminētas jau 11.-12. gadsimtā. To attēli tika atrasti tā laika ar roku rakstītā Bībelē.
Tulpju dzimtene ir Āzija. Vēlāk tās nonāca Turcijā, kur tulpes sāka profesionāli kultivēt. 1554. gadā tulpju sīpoli no Konstantinopoles (mūsdienu Stambulas) tika ievesti Eiropā, bet jau 16 gadus vēlāk Holandē sākās to masveida audzēšana.
Tulpju vārda izcelsme ir saistīta ar to formu. Tiek uzskatīts, ka ziedu nosaukums ir aizgūts no turku vārda „tulbend”, kas nozīmē turbāns jeb cepure.
Baušķenieks Jānis Salens ar tulpju audzēšanu aizrāvies nejauši. Pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu beigās pēc Dārzkopju biedrības tulpju izstādes apmeklējuma viņam tika uzdāvinātas trīs “zeķītes” ar sīpoliem. “Es tos iestādīju, un tā arī nemanīju, ka tik daudz gadu jau pagājis. Tas ir vīruss, kas pielīp un nepāriet,” – secina kolekcionārs, selekcionārs, daudzu tulpju šķirņu īpašnieks Jānis Salens. Viņa sīpolpuķu audzētava ar retām tulpju šķirnēm atrodas Bauskas novada Gailīšu pagastā. Šobrīd kolekcijā ir vairāk nekā 500 tulpju šķirnes. Starp tām ir arī tulpes no Latvijā un pasaulē slaveno tulpju selekcionāru Vitauta Skujas un Jura Švarca kolekcijām. Jānis Salens ar savu tulpju kolekcijām regulāri piedalās izstādēs Latvijā un Lietuvā.
Tulpju izstāde Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā būs apskatāma tikai trīs dienas – no 25. līdz 27. maijam.