Nomirsim kopā

Romāns Korovins

Romāna Korovina mākslas līdzekļi ir ota un eļļas krāsa. Punkts un līnija. Triepiens. Viņa gleznas ir visai vienkāršas: reālāks vai abstrahētāks elements audekla centrā, attīrot pārējo kompozīciju no visa liekā. Diptihs. Divas gleznas kā notikuma sākums un gals. Bet kas tieši pa vidu ir noticis? Vēstījums nav jāmeklē gleznas sižetā – tas nav literārs, stāstošs. “Ja es gribētu izstāstīt burtiski, tad es labāk uzrakstītu. Bet es gleznoju,” saka autors. Lai gan arī vārdam Romāna Korovina mākslā ir būtiska loma – tieši nosaukumi, ikdienišķās frāzes, piešķir dziļumu un apvieno vēstījumu. Stāstoša ir visa ekspozīcija. Lai pieskartos saturam, ir jāļaujas mākslinieka uzdotajam ritmam… pauzēm; jāseko gaismas un līnijas pavedieniem, ar kuriem izstāžu zālē jutīgi tiek uzausta vesela pasaule.

Izstādē “Nomirsim kopā” autors ar sev raksturīgo daiļrades metodi pievēršas dzīves – laika – un attiecību tēmai. Pāris. Ģimene. Divas personas, kas mūžu ir pavadījušas kopā. Kopā svinējušas svētkus un kopā iegrimušas ikdienas sīkajā rosībā. Darījušas, cerējušas, priecājušās un vīlušās. It kā viss plecu pie pleca un viens, bet – vai tomēr? Arī piedzīvojot vienas un tās pašas lietas, pieredze var būt atšķirīga. Jūtas un emocijas – katram savas. Un, pat nomirstot kopā – vienlaikus pieliekot punktu, pēc kura nevienam vairs nav priekšrocības pārskatīt kopējo pagātni – šī kopējā pagātne var būt savstarpēji nesalīdzināma: kaut kur saskarties un kaut kur tomēr nē.

Kuratore: Iliana Veinberga


Romāns Korovins (1973) Latvijas mākslas ainā ir labi zināms kopš deviņdesmitajiem gadiem. Viņa izstādes savulaik atšķīrās no visa, kas un kā tika darīts Latvijā. Pavirši pie sienas pielīmētas fotogrāfijas, ar rokas kameru uzņemti video un ar auklu pie radiatora piesieta plastmasas lejkanna… lai neaizmūk… Dzīvesprieks, huligānisms un nedaudz brīnumainā, kas atklājas īsos, zibsnīgos mirkļos realitātes audumā, kad to vismazāk gaidi. Nonšalantā attieksme pret jebkuru no klasiskajiem mākslas medijiem un neatvairāmā humora deva patiesībā slēpa ļoti jutīgu attieksmi pret mākslas uzdevumiem un mākslinieka misiju, kā arī izpratni par sabiedrību un laiku, kurā māksla parādās.

Romāns Korovins ir sarīkojis piecpadsmit personālizstādes un piedalījies grupu skatēs Latvijā, Lietuvā, Dānijā, Somijā, Nīderlandē, Krievijā, Amerikas Savienotajās valstīs, Serbijā, Grieķijā, Vācijā un citur; īpaši jāizceļ līdzdalība Viktora Miziano (Viktor Misiano) kūrētajā Latvijas laikmetīgās mākslas izstādē “Ornamentālisms” Venēcijas 56. biennāles paralēlo pasākumu programmā (2015), Marka Gisborna (Mark Gisbourne) rīkotajā Rohkunstbau projekta izstādē Vācijā (2018), Roterdamas un Kopenhāgenas foto festivālos (2020).


Mākslinieks izsaka pateicību Jānim Deinatam, Aleksandram Vaicahovskim, Jānim Joņevam, Vladam Saveļjevam, Antonam Ugrjumovam, galerijai “Māksla XO” un Ilzei Žeivatei, “Maxim Boxer” galerijai.

Izstāde notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.


Izstādes norises laiks: 01.03.2024.-19.05.2024.