NO CILPIŅAS LĪDZ SAPNIM
Ilona Utināne (Latvija)
Katra liela iecere sākas ar pavisam mazu soli. Tamborēšanā tas ir diegs un tamboradata – vienkāršs sākumpunkts, no kura var uzburt bezgalīgas formas un sajūtas. Tekstilmāksliniece un tamborēšanas entuziaste Ilona Utināne šo ceļu iet ar sirdsdegsmi un apņēmību iedvesmot. Izstāde “No cilpiņas līdz sapnim” ir aicinājums uz radošumu, drosmi un iztēles spēku, un tā sākās ar neticamu ideju – uztamborēt pasaulē lielāko cepuri.
Neparastā iecere dzima no vēlmes piesaistīt uzmanību tamborēšanas mākslai, atgādinot, ka arī tradicionālas prasmes var kļūt par laikmetīgu pašizpausmi. Par izstādes vizuālo un simbolisko centru kļuva milzu platmale, kas, iespējams, pārspēj līdz šim vēsturē redzētās līdzīga formāta galvassegas. Tās darināšana bija ne tikai tehnisks izaicinājums, bet arī radošuma manifestācija, kur materiāla potenciāls sastop idejas vērienu.
Gan lielā cepure, gan arī citi izstādes darbi ir tamborēti no rafijas – unikāla dabīga šķiedru materiāla. Rafija ir viegla, elastīga, bet vienlaikus pārsteidzoši izturīga, kas to padara izcili piemērotu gan funkcionāliem, gan eksperimentāliem rokdarbiem. Ilona ir iecienījusi rafiju kā materiālu, ar kuru piešķirt tamborējumam jaunu elpu, jo tajā harmoniski apvienojas dabiskais un moderni dekoratīvais.
Ilona vēlas ne tikai radīt, bet arī dalīties – nodot tālāk savas pieredzes stāstu par tamborēšanas tehniku un sajūtām, kas piedzīvotas radīšanas procesā. Tāpēc izstādi papildina mākslinieces sajūtu dokumentējums videostāstā, piešķirot izstādes pieredzējumam vēl vienu dimensiju.
Ilonas darbos atklājas pārliecība, ka katrā diega cilpiņā var ieaust sapņus un katrs cilvēks var būt radītājs. Izstāde apliecina, ka tamborēšana nav tikai rokdarbs – tā ir valoda, kurā var runāt par brīvību, radošumu un dvēseles klātbūtni ik cilpiņā, kas līdzās simtiem citu kopā veido ko lielu un iespaidīgu.
Ilona Utināne ir dzimusi 1977. gadā Daugavpilī. Viņas dzīve ir bijusi bagāta gan radošumā, gan sportā. Paralēli mācībām Daugavpils 4. vidusskolā Ilona apguva volejbola spēles prasmes pilsētas sporta skolā, kuru pabeidza 1995. gadā. Volejbols viņai kļuva par svarīgu dzīves sastāvdaļu, norūdot disciplīnu un attīstot komandas garu, kas vēlāk lieti noderēja citās jomās.
Pēc vidusskolas absolvēšanas Ilona iestājās RISEBA augstskolā, kur ieguva izglītību uzņēmējdarbības vadībā. Šīs zināšanas palīdzēja kļūt par veiksmīgu vadītāju – jau vairāk nekā 25 gadus viņa sekmīgi vada savu uzņēmumu, apvienojot praktisko pieredzi ar radošiem projektiem.
Līdzās uzņēmējdarbībai Ilona ir aizrautīga tamborēšanas māksliniece. Viņas darbi atspoguļo ne tikai meistarību, bet arī dziļu mīlestību pret materiālu un procesu. Radošais ceļojums iet rokrokā ar uzņēmējdarbības pieredzi, liekot nepārtraukti meklēt jaunus veidus, kā iedvesmot citus un dalīties savās zināšanās.
Izstāde skatāma Rotko muzejā no 17. līdz 25. maijam.
Publicitātes attēls: Ilona Utināne. Foto: Natalja Pilate