MIRKĻA PIEZEMĒŠANĀS

Uldis Čamans

Krāsa kļūst par saturu, un katra glezna pārvēršas tavu domu izjūtā.

Uldis Čamans

 

Vispirms tik svarīgie mirkļi: sajūtu liedags, naivais pārkāpums, priekšnojauta, iespēja, dvēseļu satikšanās, vīzijas, elpa, līdzsvars… pirmšķietami romantiska dzīves svinēšana un vērtēšana, gaismas un gaišā meklēšana, bet arī urdīšanās un cīņa ar netaisno.

Ulda Čamana glezniecība balstās juteklisku sajūtu mudžekļos, kosmisko spīdekļu sadursmju abstraktos uzplaiksnījumos un dabas ritmu tvērumos, rimtu un dinamisku notikumu pretnostatījumos, ar kuriem mākslinieks sadzīvo, savus mirkļu pieredzējumus piezemējot lieliskās, gleznieciski dziļās kompozīcijās.

Ik sarunā mākslinieks uzsver gaismas lielo vietu glezniecībā, tās nemitīgu trūkumu, kā arī laika nepietiekamību, lai savas ieceres piezemētu un dalītos ar saviem mirkļiem, ko piedzīvojam tiklab līdzīgi, kā atšķirīgi.

Izstādes nosaukums “Mirkļa piezemēšanās” radās 1997. gadā, māksliniekam veidojot personālizstādi savā privātgalerijā “Mans’s” Jēkabpilī. Neraugoties uz aizgājušā laika nogriezni un tajā izdzīvotajiem radošajiem meklējumiem un atradumiem, senais nosaukums ir aktuāls arī Ulda Čamana jaunākajai izstādei Rotko centrā. Kā teikusi gleznotāja un Talsu muzeja mākslas nodaļas vadītāja Guna Millersone, “Uldis Čamans Latgalē deviņdesmito gadu sākumā bija pirmais, kurš sāka gleznot abstrakcijas šī mākslas stila labākajā nozīmē: brīvība, ekspresija, asa redze un laba kompozīcijas izjūta, drošs un pārliecinošs žests, veikls otas grafiskais raksts. Bezbailība. Un, protams, dzidra krāsu izjūta – viņa gleznas vienmēr ir bijis tīksmīgi uzlūkot”.

Ir visai grūti uzreiz izcelt raksturīgāko mākslinieka daiļradē. Viņa kolorīts ir tik dažāds, savos darbos viņš ļaujas spriedzei un ekspresijai, kas mijas ar mieru un līdzsvaru. Vienu gan var izcelt pavisam noteikti – smalki sabalsoto, bālo rīta starojumu, kas uzplaiksnī vai ikkatrā darbā.

Māris Čačka

Uldis Čamans beidzis Daugavpils Pedagoģisko universitāti (1984), mākslas ceļu gājis kā autodidakts. Strādājis par mākslas pedagogu Jēkabpils skolās, vadījis pilsētas jauno mākslinieku klubu, kurš 1991. gadā pārtapa par  galeriju MANS`S. Aktīvi piedalās grupu izstādēs, aizvadījis virkni lielisku personālizstāžu. Darbi eksponēti daudzviet Latvijā un Eiropā (Vācijā, Dānijā, Beļģijā, Itālijā, Nīderlandē, Spānijā, Šveicē, Krievijā,  Lietuvā un Igaunijā), atrodami muzeju un galeriju kolekcijās, kā arī privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.


Izstādes norises laiks: 08.09.2023.-19.11.2023.