Marta Ģibiete CEĻOTĀJI

“…Kopš bērnības atceros to laimīgo sajūtu, kad siltā vasaras dienā guļu puķainas pļavas vidū un vēroju baltos, kuplos mākoņus, kas peld zilās debesīs. Mākoņi peld… No kurienes tie nāk, kurp dodas? Iztēlojos, kā tas spurainais mākonis, kas tikko aizpeldēja man garām, pēc dažām stundām lidos pāri citai pilsētai, bet vakarā būs jau simtiem kilometru tālu.

Ar mākoņiem, gaismu, zvaigznēm varam ceļot kosmosā, varam apceļot Zemi neskaitāmas reizes bez ierobežojumiem. Ar domām, ar sapņiem, ar saviem darbiem es ceļoju pasaulē tuvu un tālu. Mani stikla darbi ir ceļotāji, mani pārstāvji, kas dodas uz dažādām nezināmām vietām, sastop svešiniekus, atklāj jaunus apvāršņus, gūst jaunus draugus, iespaidus, atziņas.

Ceļotāja, klejotāja tēls mani vienmēr saistījis ar brīvību, neatkarīgo dabu un meklētāja nemieru. Tas vilina doties. Vai vismaz sapņot un radīt arvien jaunus un jaunus darbus, un laist tos pasaulē ceļot…”

 

Marta Ģibiete

Marta Ģibiete 2005. gadā Latvijas Mākslas akadēmijā ieguvusi maģistra grādu stikla mākslas apakšnozarē. Kopš 1996. gada Marta radoši strādājusi, piedaloties gan Latvijas, gan starptautiskajās mākslas izstādēs, projektos un simpozijos. Marta Ģibiete ir latviešu stikla māksliniece, kuras vārds neprasa komentārus un jau neskaitāmas reizes godam pelnījis starptautisku atpazīstamību. Jau 20 gadu Marta Ģibiete attīsta un īsteno savas radošās idejas, veidojot gan stikla skulptūras autortehnikā, gan vides objektus no spoguļiem un citiem materiāliem.

Pasaules mēroga stikla mākslinieku pulkā Marta ienāca strauji un spilgti – 1997. gadā starptautiskā jauno mākslinieku konkursā Young Glass 1997 Dānijā iegūstot The Ebeltoft Prize, bet gadu vēlāk – Jutta Cuny-Franz Memorial Award 1998. Māksliniece pārsteidza pasauli ar neparastu pieeju stiklam: no daudziem ģeometriski precīzi aprēķinātiem stikla gabaliņiem, kuros iepriekš iekausētas kapara stieples, kopā savīti tēli, kas pāraug bezierobežojuma formu stikla tēlniecībā. Šī mākslinieces autortehnika kļuvusi par pamatu lielai daļai viņas projektu līdz pat šodienai.

Mākslinieces darbi atrodas publiskās kolekcijās dizaina un mākslas muzejos Latvijā un Eiropā, viņas darbi bijuši skatāmi daudzās starptautiskās mākslas izstādēs Francijā, Čehijā, Japānā, Korejā, Bulgārijā, Polijā, Azerbaidžānā, Lietuvā, Krievijā, Somijā, ASV, Vācijā, Igaunijā, Holandē, Ungārijā, Beļģijā, Latvijā.