Marks Šagāls. Mirušās dvēseles
Marka Šagāla ilustrāciju cikls Nikolaja Gogoļa poēmai “Mirušās dvēseles” ir īpaša lappuse kā mākslinieka daiļradē, tā arī slavenās poēmas ilustrēšanā.
1923. gadā pēc pazīstamā grāmatu izdevēja un tirgotāja Ambruāza Volāra (Ambroise Vollard) pasūtījuma M. Šagāls uzsāka darbu pie “Mirušo dvēseļu” ilustrācijām. Jau 1926. gada sākumā oforta, sausās adatas un akvatintas tehnikā bija izpildītas 96 ilustrāciju lapas.
Pirmie ilustrācijas ieraudzīja franču skatītāji. 1928. gada martā oforti tika eksponēti Parīzes galerijā “Le Portique” izstādē “Šagāls, guaša un ilustrācijas”. Tā paša gada rudenī ar tām varēja iepazīties arī PSRS – izstādē “Laikmetīgā franču māksla”, kas notika Valsts jaunās Rietumu mākslas muzejā Maskavā.
1948. gadā Anrī Mongo (Henri Mongault) N. Gogoļa poēmu iztulkoja franču valodā, un to ar Marka Šagāla ilustrācijām izdeva cits pazīstams grāmatu izdevējs – Ežēns Teriads (Eugène Tériade). “Mirušo dvēseļu” metiens, ko publicēja Teriads, bija 368 eksemplāri. Tajā paša 1948. gadā M. Šagāla un grāmatu izdevēja darbs ieguva starptautisku atzinību un tam tika piešķirta Grand Prix balva Venēcijas biennālē.
Veidojot ilustrācijas slavenajai poēmai, Marks Šagāls kā neviens cits mākslinieks spēja iedziļināties N. Gogoļa poētikas būtībā. Visu savu uzmanību viņš koncentrēja uz ilustrācijām, nevis uz grāmatas noformēšanas kā kāda mākslas veseluma. Ciklā atveidotas gandrīz visas literārā stāstījuma galvenās epizodes, kā arī tās, kuras rakstnieks bija pieminējis tikai pavirši. Tuvums literārā pieminekļa “burtam” ar visām tā detaļām, N. Gogoļa smalkā humora un ironijas izjūta un paša plastiskā valoda M. Šagālam ļāva radīt literārā teksta vizuālo ekvivalentu.
“Mirušo dvēseļu” ofortu pilnais komplekts šodien ir liels retums muzejos un privātajās kolekcijās. Postpadomju teritorijā šādi komplekti ir tikai četru muzeju kolekcijās: Tretjakova mākslas galerijā Maskavā (Marka Šagāla dāvinājums 1927. gadā), Valsts Ermitāžā Sanktpēterburgā (mākslinieka dāvinājums 1981. gadā), Puškina Tēlotājmākslas muzejā Maskavā un Vitebskas M. Šagāla muzejā.
1999. gadā 96 ofortu komplektu Vitebskas M. Šagāla muzejam uzdāvināja mākslinieka mazmeitas Mereta un Bella Meijeres.
Vitebskas M. Šagāla muzeja direktore
Irina Voronova