KURZEMES KRĀSAS / Talsu mākslinieku grupas izstāde
Kurzeme ir Latvijas rietumu puse, iespējams, Daugavpilī un Latgalē mazāk zināma zeme nekā tai tuvākās Vidzeme vai Sēlija… Varbūt to pašu var teikt arī par zināšanām par Kurzemes mākslu un māksliniekiem. Daži mākslas zinātnieki ir izteikuši šaubas, vai tiešām eksistē īpaša Kurzemes māksla… Tomēr jau vairāk nekā 30 gadus Latvijas mākslas kopainā ir sadzirdams Talsu mākslinieku grupas, sauktas arī par Talsu Krūmu mākslas grupu, vārds.
Šai grupā laimējās satikties māksliniekiem, kuri dzimuši apmēram vienā desmitgadē (ap 1950. gadu). Tie ir cilvēki ar vienādu dzīves un mākslas uztveri, var teikt – viņi ir uz viena viļņa… Viss aizsākās un notika plenēros, dabā, izbraucienos. Šī pieredze dāvājusi mākslinieku kopai ekspresivitāti un piesātinātu krāsu paleti. Vējš, lietus, visi gadalaiki, saulrietu un vētru kontrasti nav ļāvuši Talsu māksliniekiem palikt tikai par dabas “nogleznotājiem”, katrs lēnām veidojis savu izteiksmes veidu glezniecībā – aizgājis no realitātes vai atkal atgriezies, bet vienmēr ļoti izvērtēti un personiski. Arī draudzībai, bohēmai un labai humora izjūtai šīs grupas pastāvēšanā ir bijusi pat ļoti liela nozīme. Kā viena no pirmajām ārpusrīgas mākslinieku grupām talsinieki 1987. gadā aizsāka konceptuālu izstāžu rīkošanu (“Plūdi Talsos”). Tai sekoja vēl citas – “Talsu tiesa”, “Talsu gods”, “Tā es ar’ var’” un citas. Kopš 20. gadsimta 90. gadiem līdz ar Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja izveidošanos māksliniekiem bijis iespējams veidot objektus, instalācijas un performances un piedalīties citās Pedvāles muzeja norisēs. Tomēr pēdējos gados grupa sevi vairāk izkopusi kā stājmāksliniekus: gleznotāji, grafiķi un fotogrāfi, kuri veido ap 13 mākslinieku kodolu, rīko izstādes novadā un Latvijā, kā arī pārstāv valsti un Talsus ārzemēs – Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Igaunijā, Lietuvā, Beļģijā, Somijā, Ukrainā, Turcijā, Čehijā, Gruzijā, Itālijā, šogad Baltkrievijā. Divi Talsu gleznotāji ir ieguvuši Swedbank prēmiju “Gada glezna” – Zigurds Poļikovs (2015) un Guna Millersone (2016). Grupas kodolam lēnām piepulcējas jauni mākslinieki.
Ar izstādi “Kurzemes krāsas” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā Talsu mākslinieki atzīmē grupas pastāvēšanas zīmīgo 33. gadskārtu, rādot savas mākslas galvenos inspirācijas avotus – ainavu un katra individuālo dzīves izjūtu šajā vietā un laikā. Glezniecībā tas izpaudīsies, sākot ar izteiktu abstraktā ekspresionisma sniegumu (Andris Vītols) un beidzot ar konceptuālo reālismu (Inese Mīlberga), lielāko gleznotāju pulku veido ekspresionisti un reizē arī labi koloristi (Zigurds Poļikovs, Andris Biezbārdis, Gunta Kalsere, Guna Millersone, Elmārs Orniņš, Ance Gricmane). Modris Sapuns ir viens no pašlaik Latvijā zināmākajiem māksliniekiem-naivistiem, trīs Talsu fotogrāfi savos attēlos būs vairāk meditatīvi, reflektējot par 1980. gadu sabiedrības izjūtām (Uldis Balga, sudraba želatīna kopiju cikls “Deviņas ribas”), par mazpilsētas vides noskaņām (Gatis Spalvēns) un Ziemeļkurzemes ļaužu dzīves un dabas skarbo skaistumu (Dainis Kārkluvalks). Tiks izstādīts arī Talsu Krūmu mākslas grupas akciju un performanču atspoguļojums digitālās krāsu izdrukās, kā arī demonstrēta 20 minūšu gara video filma “Krūmi, draugi un māksla”.
Nozīmīga vieta izstādē ierādīta divām Lauras Feldbergas instalācijām “Saviļņojums” I – II, kas skatītāju ievadīs Kurzemes krāsu un sajūtu viļņojumā.
Guna Millersone, projekta kuratore