Krievu glezniecība no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas 19. gs. beigas – 20. gs I puse
Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) pieder Baltijā lielākā krievu mākslas kolekcija. Iepriekšējo piecu gadu laikā muzeja kolekcijā esošie krievu mākslinieku darbi tika veiksmīgi eksponēti gan Latvijā, gan ārpus tās – Itālijā, Lietuvā, Igaunijā.
Izstāde „Krievu glezniecība no LNMM kolekcijas. 19. gs. beigas – 20. gs. I puse” ir pirmais LNMM un Daugavpils Marka Rotko mākslas centra sadarbības projekts.
Izstādē tiek demonstrēti 29 mākslinieku darbi. Daudzi no autoriem piederēja pie t.s. Sudraba laikmeta paaudzes. LNMM kolekcijā šo periodu bagātīgi pārstāv glezniecības šedevru meistari Īzaks Levitāns, Vasīlijs Surikovs, Nikolajs Rērihs, Kuzma Petrovs-Vodkins, Filips Maļavins, Īļja Maškovs u.c. Lielākā daļa no šo autoru darbiem tika eksponēta izstādē „Sudraba laikmets. Krievu māksla no Baltijas valstu kolekcijām. 1890-1930”, kura notika Mākslas muzejā „Rīgas birža” no 2012. gada 2. novembra līdz 2013. gada 20. janvārim.–
Sudraba laikmets ir apzīmējums īsam, taču spilgtam laika posmam krievu kultūras vēsturē 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Tas ir jaunas domāšanas un citādu māksliniecisko orientieru dzimšanas laiks, kad radās jauni mākslas stili un virzieni, radās vairākas mākslinieku un izstāžu apvienības. Reālisms, impresionisms, simbolisms, modernisms un agrīnais avangards tolaik gan pastāvēja viens otram līdzās, gan oponēja cits citam, nosakot tālaika māksliniecisko panorāmu.
Sudraba laikmeta uzplaukums attiecināms uz 20. gs. pirmajiem divdesmit gadiem, savukārt emigrantu mākslinieku daiļradē tas vērojams arī nākamajā dekādē. Izstādes kodolu veido darbi, kurus radīja mākslinieki no apvienībām „Mir iskusstva”, „Krievu mākslinieku savienība”, „Zilā roze”, „Kārava kalps”, kā arī citi konceptuāli radniecīgi meistari.
Īpaša vieta ekspozīcijā atvēlēta māksliniekiem, kuru darbi saistīti ar Latgali. Tā 1920. gadu sākumā uz Rīgu emigrējušie mākslinieki Sergejs Vinogradovs un Nikolajs Bogdanovs-Beļskis latgaliešos un Latgales gleznainajā dabā rada neizsmeļamu iedvesmas avotu, atainojot ieraudzītos motīvus savos darbos.
Izstāde ļauj izjust krievu kultūras uzplaukuma dinamiku un daudzveidību, kad pastāvēja līdzās, mijiedarbojās un cits citam oponēja dažādas radošas personības un mākslinieciskās apvienības, tādējādi sagatavojot augsni nākotnes mākslas attīstībai.
Ksenija Rudzīte