IESPĒJAMĀS FORMAS

Alīcija Bulavka-Fankidejska (Polija)

“Māla augumu” ciklu turpinot

“Keramika ir mans saziņas veids un saskares punkts, mana radošā vēstījuma kodols un pamats manām attiecībām ar skatītāju. Tas ir sevišķi atvērts un daudzveidīgs medijs ar unikālu spēju pieņemt un iemiesot jaunus kontekstus un nozīmes. Iespaidīgā tehnoloģiskā dažādība rada auglīgu augsni pārsteidzošiem personīgiem atklājumiem, pie kuriem nonāk tiecīgs un meklējošs mākslinieka prāts.

Māls ir izteikti jutīgs un juteklīgs materiāls, apveltīts ar dabisku daiļrunību. Tas atklāj mākslinieka nolūkus un ieceres tik vaļsirdīgi kā neviens cits. Māla unikālās vieliskās īpašības ļauj to uztvert ar vairākām maņām un paver plašas iespējas izmantot dažādas veidošanas tehnikas, kas dāvā bezgalīgu interpretācijas brīvību. Mālam piemīt neatvairāms un neatņemams ķermeniskums, kas to padara nepārvarami pievilcīgu. Mans mākslinieces pieskāriens veido māla formas, un skatītāja nepastarpinātā sastapšanās ar pabeigto mākslasdarbu noslēdz radīšanas apli, kura centrā ir iemiesota un intuitīva iesaiste keramikas skulptūras pieredzējumā.

Manu keramikas objektu tapšanu iedvesmo tiklab ģeometrija, kā bioloģija. To pamats ir spraigās attiecības starp liegi noapaļotajām formām un apkārtējo plakņu stingro, precīzo rāmējumu, kas rada mierpilna klusuma apdvestu, izsmalcinātu kompozīciju. Tās centrā ir reducēta sievietes auguma aprises un to metamorfoze. Sievišķības izpausmes un interpretācijas ir grūti atveidot un ietvert noteiktā veidolā vai vienībā. Te drīzāk jārunā par atvērtu un saistošu attieksmi – vēlmi veidot un uzturēt attiecības ar izjustu, piepildītu un iekšēji pieņemtu ķermeniskumu. Tamdēļ ir nepieciešams intīmi “pietuvoties” skulptūrai – pieskarties, līdzsajust un uzmanīgi izpētīt tās formas…

Dinamisks apdedzinājums gāzes krāsnī un tam sekojošā daļēji nevaldāmā pēcapstrāde ar tādām redukcijas tehnikām kā raku un tās atvasinājumi izsviež mani ārpus šķietami stabilā radīšanas burbuļa un ļauj pārcelt metaforiskās formas jaunos radošo eksperimentu laukos ar iespēju kartēt jaunas identificēšanas un definēšanas teritorijas.”

Tā savu radošo darbību raksturo māksliniece Alīcija Bulavka-Fankidejska.


Alīcija Bulavka Fankidejska ir absolvējusi Tēlotājmākslas akadēmiju Gdaņskā, kur mācījusies Tēlniecības fakultātē. Kopš 2013. gada ir asistente akadēmijas Keramikas studijā. 2022. gadā ieguvusi mākslas doktora grādu.

Māksliniece galvenokārt nodarbojas ar māksliniecisko keramiku un dod priekšroku alternatīvām apdedzināšanas tehnikām, lielākoties pašas konstruētos gāzes cepļos. Viņu aizrauj eksperimentāla pieeja keramikai. Sadarbībā ar Tēlotājmākslas akadēmiju Gdaņskā viņa organizē un vada plenēru “Keramikas alternatīvas”.

Radošais darbs ir nesis māksliniecei vairākas godalgas, tostarp 2015. gada izcilības balvu Klužas-Napokas mākslas muzeja rīkotajā Klužas Starptautiskajā keramikas biennālē Rumānijā. Viņas radošajā kontā ir dalība konkursa izstādē “Best 2015” galerijā “Gallatea” Bukarestē un rektora balva Gdaņskas Tēlotājmākslas akadēmijā 2015., 2021. un 2022. gadā.

Alīcijas Bulavkas Fankidejskas keramika ir eksponēta astoņās personālizstādēs Polijā un Dānijā.

Mākslinieces darbi ir iekļauti vairākās publiskās kolekcijās, toskait Klužas-Napokas mākslas muzejā Rumānijā, Rotko muzejā un Latvijas Laikmetīgās keramikas centrā Latvijā, Nacionālajā muzejā Gdaņskā, Polijā, un Guldagergārdas Starptautiskajā keramikas pētniecības centrā Dānijā.

No 2014. līdz 2018. gadam viņa piedalījās Gdaņskas pašvaldības projektā, kura laikā tapa māksliniecisks noformējums pilsētas daudzdzīvokļu namiem.

Mākslinieci pārstāv Tēlotājmākslas galerija Vroclavā, Polijā.


Izstādes norises laiks: 17.05.2024.-25.08.2024. (Martinsona Māja, Nikolaja iela 1, Daugavpils cietoksnis)