GAISMAS UN TUMSAS SPĒLES

Inta Celmiņa, Edvards Grūbe

Kamēr pastāv gaisma, pastāv glezniecība – krāsai un formai ir iespējams uzplaiksnīt visneiedomājamākajos veidos, kurus mākslinieks, savu gleznu veidojot, iecerējis vai kuri radušies negaidītā un nebeidzamā spēlē ar tēmu, tehniskajiem paņēmieniem un kompozīciju.

Mākslinieku Intas Celmiņas un Edvarda Grūbes izraudzītais nosaukums izstādes projektam Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā pirmajā mirklī var šķist nenopietns un rotaļīgs. Tomēr, nenovienkāršojot spēles jēdziena nozīmi tā šaurākajā pakāpē un katram iedomājoties savu dzīves ceļu un uztveri par notiekošo, jāatzīst – mēs esam vienas lielas spēles dalībnieki, un kāpēc gan arī mākslas procesu nevarētu saukt par spēli? Šīs spēles iznākumu zina tikai paši tajā iesaistītie, bet mēs redzam patstāvīgus mākslas darbus, kuros atklājas pieredze un katra mākslinieka atšķirīgais un arī kopīgais glezniecībā.

Nenoliedzami, gan Inta Celmiņa, gan Edvards Grūbe ir Latvijas glezniecības virtuozi un Latvijas 20. un 21. gadsimta glezniecības tradīciju veidotāji, kuri paliek uzticīgi glezniecības pamatuzdevumiem vēl šodien un kuru tēmu pamatvērtības ir meklējamas dabā, gaismas un tumsas saspēlē. Māksliniece Inta Celmiņa atklāj, ka izstāde ir veltīta kontrastiem dabā un glezniecībā, kas rosina saskatīt krāsas triumfējošo spēku un nianses un ļauj izteikt dažādas noskaņas, kā arī uzvest pašu sacerētas izrādes par kādu no mūsu tēmām ar nodomu piesaistīt skatītājus. Gaisma ir Edvarda Grūbes gleznu centrālā figūra – majestātiska un nopietna. Savukārt Intas Celmiņas gaisma ir kā zibšņi noslēpumainā tumsā. Darbu vienotājs ir mūsu kopējā izpratne par glezniecības uzdevumiem.

Māris Čačka

Inta Celmiņa ir dzimusi 1946. gada 7. janvārī Rīgā. 1964. gadā absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu, no 1964. līdz 1969. gadam studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Pedagoģijas nodaļā. 2001. gadā iegūts mākslas maģistra grāds Latvijas mākslas akadēmijā. Izstādēs piedalās kopš 1969. gada. Kopš 1976. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Sarīkojusi vairāk nekā 25 personālizstādes Latvijā un ārvalstīs, bijusi neskaitāmu grupu izstāžu dalībniece. Mākslinieces darbi atrodami nozīmīgās ārvalstu un Latvijas muzeju kolekcijās un privātkolekcijās.

Edvards Grūbe ir dzimis 1935. gada 3. novembrī Rīgā. 1946. gadā skolas gaitas turpinājis Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolas 6. klasē, kuru kā skolas pirmā izlaiduma absolvents pabeidzis 1955. gadā un uzsācis studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā. Kopš 1967. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Kopš 1992. gada – mākslas maģistrs. Kopš 1974. gada sarīkojis vairāk nekā 25 personālizstādes, bijis neskaitāmu grupas izstāžu dalībnieks gan Latvijā, gan ārvalstīs. Edvarda Grūbes darbi veido nozīmīgu glezniecības kolekcijas daļu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un Latvijas Mākslinieku savienības muzejā. Tie atrodami arī Krievijas, Lietuvas un Vācijas muzeju kolekcijās kā arī Latvijas un ārvalstu privātkolekcijās.

Nepārvērtējams ir abu mākslinieku ieguldījums jaunās mākslinieku paaudzes izaugsmē, jo atšķirīgos laikos un mākslas institūcijās abi ir veikuši aktīvu mākslas izglītības darbu.