TŪKSTOŠ SAPŅU JŪRA

Andress Ādamsons (Igaunija)


“Ūdens – mistiskā pirmatnējā vide, no kuras esam nākuši mēs visi, visa Zemes dzīvība. Atgriešanās ūdenī ir nozīmīga daļa no daudzu cilvēku atveseļošanās rituāliem, brīvdienām un atvaļinājumiem, priekiem un izklaidēm. Ūdenī mēs it kā zaudējam lielu daļu svara – gravitātes spiediens uz ķermeni mazinās, un ūdens mūs tur.

Taču tas ir arī bīstams, jo mēs vairs neesam ūdens radības, vismaz ne visu laiku. Un tomēr šai tieksmei būt bezsvara stāvoklī daudzi veiksmīgi pielāgojas. Mēs iemācāmies pārvarēt jūras radītās briesmas. Iemācāmies slīdēt viļņu galotnēs un ienirt dzelmju dzīlēs. Okeāns, jūra un ūdens kā tāds ir metaforas, ar ko apzīmējam prātu un apziņu. Mums iegrimstot dzelmē, viss apklust. Arī mūsu apziņas dzīlēs valda klusums. Lai nomierinātu prātu, uzmanības centrs ir jāpārnes dziļāk par domu un jūtu vērtas saceltajiem viļņiem. Tas notiek dziļas meditācijas stāvoklī. Šajos attēlos esmu centies paust cilvēka vēlmi pēc miera, viegluma un rāma klusuma.” /Andress Ādamsons/


Igauņu fotogrāfs, ilustrators un grafiskais dizainers Andress Ādamsons (dz. 1963) studējis Tallinas Universitātē (tolaik – Tallinas Pedagoģiskais institūts), kur ieguvis mākslas skolotāja kvalifikāciju. Kopš 2001. gada viņa fotogrāfijas eksponētas vairākās izstādēs Pērnavā, Tallinā (Igaunija), Rīgā, Jelgavā (Latvija), Šauļos (Lietuva) un Minskā (Baltkrievija). Mākslinieks ir saņēmis vairākas godalgas dzimtajā Igaunijā, veicis pasūtījuma darbus vairākos igauņu izdevumos, plašsaziņas līdzekļos un uzņēmumos. Viņa darbi ir pārstāvēti privātās kolekcijās Igaunijā, Itālijā, Vācijā, ASV, Krievijā, Zviedrijā un Somijā. Šobrīd Andress Ādamsons pasniedz fotogrāfiju un grafisko dizainu pieaugušajiem Pērnavas vācu tehnoloģiju skolā un bērniem Pērnavas mākslas skolā.


Izstādes norises laiks: 28.01.-10.04.2022.