SILVA LINARTE 2019

1. starptautiskā glezniecības simpozija noslēguma izstāde

Visums ir bezgalīga mijiedarbība. Savstarpējie sakari pastāv starp parādībām, priekšmetiem, pazīmēm un cilvēkiem. Citkārt šī saikne ir īslaicīga, gaistoša, šķietami garāmejoša, citkārt – paliekoša, radoša un attīstoša.

Māksliniecei un mākslas pedagoģei Silvai Linartei (1939-2018) bija un joprojām ir īpaša saikne ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Ne tikai tādēļ, ka viņa ir dzimusi Daugavpils novadā un mantojusi dzimtas piederību Latgales reģionam, bet arī tādēļ, ka jau kopš mākslas centra atklāšanas ir bijusi klātesoša tā aktivitātēs un norisēs. 2013. gada augustā Rotko centrā tika atklāta viena no lielākajām Silvas Linartes gleznu personālizstādēm “Atspulgi”, kam sekoja turpmāka sadarbība mākslas projektu īstenošanā. Silvai patika arī vienkārši atnākt, aplūkot jaunatklātās izstādes, aprunāties un izteikt savu vērtējumu par redzēto. Viņasprāt, te valda īpaši radoša un mākslinieciski raisoša vide.

Domājot par Silvas Linartes izcilo devumu Latvijas mākslas telpā, Rotko centrs ir mērķtiecīgi veidojis un turpina papildināt viņas gleznu kolekciju. Mākslinieces gleznas raksturo smalks un juteklisks apkārtējās vides redzējums ar viņas glezniecības manierei raksturīgo vieglumu, specifisko dūmaku un precīziem akcentiem, ko nevar salīdzināt ne ar vienu no glezniecības priekšgājējiem. 2016. gadā māksliniece saņēma Jāzepa Pīgožņa balvu «Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā», bet 2018. gadā tika apbalvota ar Latvijas Republikas Atzinības krustu par mūža ieguldījumu kultūrā un mākslas pedagoģijas darbā Latvijā.

Apzinoties Silvas Linartes mākslas mantojuma unikalitāti un veicinot interesi par Daugavpili kā mākslinieciski rosinošu pilsētu, 2019. gadā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs organizē pirmo starptautisko glezniecības simpoziju „Silva Linarte 2019”, kurā piedalās Svens Drobnica (Zviedrija), Gomess Rodrigess Gonsalo (Spānija), Anna Abidina (Krievija), Guna Millersone (Latvija), Agata Čermuškina-Čruta (Polija), Ģiedre Riškute (Lietuva), Oksana Vronska (Latvija).

Zane Melāne