PAR ROTKO UN SULĀŽU: KLUSUMA KRĀSA

Uriels Morgenšterns


Uriels Morgenšterns ir dzimis Parīzē 1976. gadā. Apguvis filmradi un fotogrāfiju ISTS augstskolā Parīzē. 1994. gadā uz trīs gadiem apmeties Izraēlā, lai turpinātu studijas. 2001. gadā pārcēlies uz Ņujorku, kur iestājies SCPS programmā Ņujorkas Universitātes Filmrades un fotogrāfijas skolā. Uzturēdamies Ņujorkā, strādājis pie modes fotogrāfa Stefana Sednauī, asistējis neskaitāmos fotoprojektos un uzsācis izstāžu darbību.

Pēdējos desmit gadus darbojies mākslas, portretu un komercfotogrāfijā, veicis pasūtījuma darbus privātiem un korporatīviem klientiem, tostarp daudzām ievērojamām organizācijām Austrijas mākslas telpā (tādām kā Belveders, Heidijas Hortenas kolekcija, Vīnes ebreju muzejs, Leopolda muzejs u.c.).

2021. gadā Vīnes ebreju muzejā atklājis personālizstādi “Satikšanās Vīnē: Mīlasstāsts”. 2022. gadā tā tika eksponēta Berlīnē un 2023. gadā būs skatāma Slovākijas pilsētā Seredjā.

Uriela Morgenšterna pirmā sastapšanās ar Marka Rotko iespaidīgo veikumu notika Ņujorkā. Drīz pēc tam sekoja arī Pjēra Sulāža neparastās daiļrades atklājums, apmeklējot mākslinieka muzeju Rodē, Francijā. Abu mākslas dižgaru sniegums guva spēcīgu atbalsi Morgenšterna fotogrāfijā. Viņu turpina sajūsmināt abu darbos vērojamais gaismas lietojums, melnās krāsas dziļi atstarojošās īpašības, Marka Rotko vēlīnā gleznu sērija “Mels uz pelēka” un, protams, Pjēra Sulāža zīmīgākie meistardarbi (tādi kā “Vēl viens melnais”).

Uriela Morgenšterna fotogrāfija sakņojas abstrakcijā un dedzīgā interesē par arhitektūru.

Izstāde Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā iezīmē savstarpējās saskares punktus Marka Rotko, Pjēra Sulāža un Uriela Morgenšterna daiļradē. Tās iedvesmas avoti aptver plašu ģeogrāfisko areālu – no Ņujorkas līdz Rotko kapelai Hjūstonā, no Sulāža dzimtās Rodē līdz Konkas abatijai, cauri autoram personiski nozīmīgu vietu tvērumiem Losandželosā, Telavivā, dzimtās Francijas laukos un Daugavpilī. Šo daudzo ietekmju rezultātā ir tapusi pārliecinoša ekspozīcija, kuras jaudu nosaka neapstrādāta attēla spēks, padarot Uriela Morgenšterna darbus par saistmateriālu, kas savieno divas mūsdienu mākslas izcilības.

Uriels Morgenšterns ir precējies, ģimenē ir divi bērni.


Izstādes norises laiks: 03.03.2023.-21.05.2023.