MĪLESTĪBA IR KOSMISKS VĪRUSS

Maikls Kidners (Lielbritānija)


Britu mākslinieks Maikls Kidners (1917–2009), Karaliskās mākslas akadēmijas akadēmiķis, bija divdesmitā gadsimta sešdesmito gadu optiskās mākslas pionieris. Radošā ceļa sākumā, pirms attīstīt pašam savu individuālo radošo rokrakstu, aizrāvies ar abstraktā ekspresionisma mākslu un it sevišķi ar Marka Rotko daiļradi. Daži no šī perioda darbiem tapa kā tiešs veltījums Rotko.

Vienlaikus racionāla un rotaļīga, Kidnera māksla apvienoja vizuālā valodā ietērptas atbildes uz matemātikas, zinātnes un haosa teoriju principiem, māksliniekam saglabājot dziļu un nemainīgu interesi par cilvēka iracionālo un neparedzamo dabu. Optika bija izaicinājums meklēt tīru formu saviem tēliem, fenomenoloģisku pieeju svārstīgajiem gaismas un krāsas efektiem audekla ierobežotā telpā. Runājot par mākslas uztveri, viņš ir sacījis: “Ja nelasīsiet gleznu kā sajūtu, jūs vispār neko nesapratīsiet.”

Savas izcilās karjeras gaitā mākslinieks saņēmis daudzus apbalvojumus, ieņēmis ietekmīgus akadēmiskus amatus, piedalījies starptautiskās grupu izstādēs un aizvadījis personālizstādes Lielbritānijā, Austrumeiropā, Brazīlijā, Austrijā un Skandināvijā, bet 2004. gadā ticis ievēlēts par Karaliskās mākslas akadēmijas akadēmiķi.


Izstādes norises laiks: 29.10.2021.-19.01.2022.