MARUTA RAUDE

VIENMĒR MAKSIMĀLI

Marutas Raudes personālizstāde VIENMĒR MAKSIMĀLI ir mākslinieces daiļrades retrospekcija, kurā izvēlēti darbi no iepriekšējo gadu izstādēm “…un tad viņi izgāja pie upes…”, “Perfect place for you”, “Pirmā diena jeb Pirmdiena”, “Četras nāras sarkanā jūrā”, “Totēmi”, kā arī starptautiskā keramikas mākslas simpozijā “Ceramic Laboratory” Daugavpilī tapušie darbi.

Marutas darbus var kā stikla pērlītes paņemt un sakārtot jaunā veidā – un tie pastāstīs jaunu stāstu. Un tā būs vienmēr. Jo tie ir maksimāli mākslinieces centienos pēc kārtības, nozīmes un ideju starojuma.

Izstādē skatāmie darbi, izpildīti dažādās tehnikās un krāsu gammās, un tos vieno Marutas tiekšanās pēc maksimālā, šajā gadījumā tēlu un formas vienotībā. Attēlos iekodēti Marutas alfabēta patskaņi – dārzs, ziedi un putni, augļi, kāpnes, galdi un krēsli. Krēsls, kas norāda (vai – ierāda) vietu – krēsls augstai sēdēšanai. Sēdēšanai vienā līnijā – kā skatītājiem un klausītājiem. Marutas tēlu teātris – Vienmēr maksimāli.

Māksliniece Maruta Marija Raude dzimusi 1965. gada 7. oktobrī Varakļānos Veronikas un Jāņa Skuruļu ģimenē, kurā jau bija vecākais brālis. Mācījās Viļānu vidusskolā, kur guva izcilas sekmes matemātikā, Viļānu bērnu mūzikas skolā apguva klavieru un akordeona spēli.

1985. gadā Maruta Raude beidza Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu, bet 1986. gadā iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā. 1992. gadā absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina grafikas nodaļu ar diplomdarbu – apgleznotie porcelāna šķīvjiem – “Manu draugu pasaules – pasaules maniem draugiem”. 2000. gadā ieguva maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, diplomdarbs – “Zudušā dārza meklējumi jeb Dārza vēstures un tā simbolisko elementu pētījums mana radošā darba kontekstā”. Izstādēs piedalījās kopš 1991. gada, kopš 1998. gada bija Latvijas Mākslinieku savienības biedre.

Maruta Raude sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes, piedalījusies grupu izstādēs un mākslas simpozijos Latvijā un ārzemēs – Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Turcijā un Austrālijā. Maruta Raude bija ilggadēja starptautisko porcelāna apgleznošanas simpoziju dalībniece Latvijas Mākslinieku savienības muzeja radošajā filiālē Zvārtavas pilī.

Māksliniece strādāja dažādās tehnikās, starp kurām dominēja porcelāns, tā veidošana un apgleznošana. Darbu tēmas ir cilvēku un dabas attiecības. Strādājusi arī grafikā, oforta tehnikā.

Marutas Raudes apgleznotās tējkannas iekļautas vairākās Lark Books izdotajās grāmatās – “500 Teapots”, “500 Prints on Clay”, “500 Ceramic Sculptures”. Apgleznotie šķīvji minēti angļu autora Paula Skota grāmatā “Painted Clay”, bet apgleznojuma metodes – kanādiešu autora Matiasa Ostermana grāmatās “The Ceramic Surface” un “Ceramic Narratives”.

Marutas Raudes darbi atrodas Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Powerhouse muzejā Sidnejā (Austrālija), Mersinas jaunās mākslas muzeja (Turcija) kolekcijās, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Krievijā, Zviedrijā, Anglijā, Francijā, ASV, Honkongā.

Mūža pēdējie 10 gadi aizritēja Mārupē, pašu plānotā un iekārtotā savrupmājā ar darbnīcu, Marutai aktīvi iesaistoties novada aktivitātēs – pasākumos skolēniem, kopīgos projektos ar uzņēmējiem. Daudz ieceru. Netiek aizmirsta arī dzimtā puse, notiek vairākas izstādes Viļānu novadpētniecības muzejā un Pļuskovas pilskalna iekārtošana vasaras pasākumiem.

To visu aprāva nežēlīga un nepielūdzama slimība.

Par Marutas Raudes devumu turpina rūpēties vīrs Alfs un dēls Jānis Mārtiņš.

Maruta Raude atdusas Ikšķiles vecajos kapos.

Alfs Raudis