ES REDZU DABU KĀ KRĀSU: DŽILIANAS EIRESAS GLEZNIECĪBA

Džiliana Eiresa (UK)

Viena no Lielbritānijas nozīmīgākajām māksliniecēm abstrakcionistēm, pazīstama ar saviem spilgtajiem lielformāta audekliem, kas eksplodē krāsu dažādībā. Iedvesmojusies no amerikāņu abstraktā ekspresionisma tradīcijām, Eiresa gleznoja liriskā, žestuālā manierē, kas kontrastēja ar viņas laikabiedru radītajām asmalu kompozīciju formām. Viņas daiļrade nav pamācoša, tā rāda pilnasinīgu, dēkainu un nepiekāpīgu gleznotāju. Kā māksliniece, pedagogs un draugs viņa ir spēcīgi ietekmējusi savas paaudzes māksliniekus un britu mākslu kopumā.

1991. gadā Eiresa tika pagodināta ar Karaliskās Mākslas akadēmijas akadēmiķes titulu un 2011. gadā iecelta par Britu impērijas ordeņa komandieri par ieguldījumu britu glezniecībā. Viņas darbi šobrīd ir atrodami daudzu muzeju kolekcijās, tostarp Londonas Teita galerijā un Viktorijas un Alberta muzejā, kā arī Ņujorkas Modernās mākslas muzejā.

Eiresa ir īpaši pazīstama ar to, ka savā daiļradē izmantojusi spilgtas un izaicinošas krāsas. „Man nepatīk toņi” viņa savulaik stingri noteikusi. „Man patīk intensitāte”.

„Man glezniecība ir vizuāla lieta, un tas arī viss. Cilvēkiem patīk saprast, bet kaut viņi to nedarītu! Man gribētos, lai viņi vienkārši skatās.”

„Manas gleznas ir par pašu glezniecību, par formu un krāsu, tās nestāsta stāstus.”