Bastions

Frančeska Kirke

Bastions ir par aizsardzību un nosargāšanu. Šodienas cīņā ar Tumsu Rotko muzejs ir Bastions – kā jebkura kultūrvieta, kas sargā cilvēces gara gaismu un nostājas pret tumsonību un aizspriedumiem. Bastiona jēdzienā apvienojas gan Daugavpils cietokšņa vēsture, gan pašreizējā karadarbība mums kaimiņos, gan pret to nevienaldzīga mākslinieka aktīvā pilsoniskā nostāja, kuras vienīgā pretošanās forma ir māksla. Bastions ir arī metafora katra mākslinieka iekšējām cīņām ar sevi, savām šaubām, uzvarām un sakāvēm. Tādēļ izstādei apzināti izvēlētas trīs tēmas, kolorīti un telpas.

“Slavas zāle” – par uzvarām, triumfu un tā iluzoro dabu.

“Hospitālis” kā ievainojamība, trauslums un sakāve.

“Ievainotās ainavas” kā jebkuras agresijas sekas, kur iznīcībai ir savs kolorīts, faktūra, ritms.

Izstādes vizualizācijas pamatā ir viens artefakts – degoša lode, kas savulaik noskatīta uz Daugavpils cietokšņa vārtiem. Tā kļuva par impulsu visam “Bastiona” ciklam, nosakot ritmu gan tēmu izvēlē, gan kolorītā, gan darbu zonējumā un kopējā faktūrā. Izstādes telpas secīgi kārtojas stāstā par uzvaras slavu, sakāves pārvarēšanu un gūto ievainojumu rūdījumu. No triumfālās Slavas zāles cīņas karogiem un zelta lapiņām caur Hospitāļa nestuvēm, traumām un apsējiem, dekonstruktīviem laukumiem un daudziem krāsu klājumiem uz Ievainoto ainavu izdegušo zemi, pelniem un iznīcības fragmentiem ar melnā gradācijām.

Atteikšanās no priekšmetiskā un figuratīvā ir tikai turpinājums iepriekš iesāktajam. Izstādēs “Skaistuma dekonstrukcija” un “Somebody” abstraktie darbi jau parādījās, un šādi cikli ir periodiski tapuši jau kopš 1990. gada.

Frančeska Kirke

Frančeska Kirke (1953) absolvē Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu 1978. gadā. Savas radošās karjeras laikā sarīkojusi vairāk nekā 30 personālizstādes un piedalījusies neskaitāmās grupu izstādēs. Darbi ir atrodami visās nozīmīgākajās Latvijas mākslas kolekcijās (Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rotko muzejs, Latvijas Mākslinieku savienība, Ulda Pīlēna biroja kolekcija, Zuzānu ģimenes kolekcija u. c.), kā arī daudzās ārvalstu mākslas kolekcijās (Luciano Benetton Collection, Valsts Tretjakova galerija, Jane Voorhees Zimmerli Art Museum u. c.). 2001. gadā māksliniece tiek apbalvota ar Latvijas Mākslinieku savienības Zelta medaļu par personālizstādi “Muzejs” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, bet 2002. gadā saņem Gada balvu par nozīmīgu kuratora veikumu izstādē “Metropole. Rīga”. Eleganti un izpildījumā profesionāli Frančeska Kirke ir veidojusi postmodernās glezniecības ainu Latvijā, ne mirkli nezaudējot sev raksturīgo aktīvo sociālpolitisko nostāju.


Izstāde tapusi ar AKKA/LAA atbalstu.


Izstādes norises laiks: 01.03.2024.-19.05.2024.